נהיגה בשכרות

זמן קריאה: 5 דקות

כ-5% מכלל תאונות הדרכים בישראל נגרמות כתוצאה מנהיגה בשכרות – אחת העבירות הפליליות החמורות ביותר במדינת ישראל שבצידה עומדת פסילת רישיון הנהיגה לשנתיים בפועל ומתן קנסות כספיים כבדים, ביצוע עבודות שירות ובמקרים מסוימים גם מעצרי בית או מאסר בפועל.

אם העבירה חוזרת על עצמה בתוך שנה, פסילת הרישיון תעלה ל-4 שנים. אם נגרם מותו של אדם כתוצאה מתאונת דרכים ע"י נהג שיכור, הוא יואשם בהריגה ויהיה צפוי ל-20 שנות מאסר בפועל. המדינה מבקשת להחמיר ככל הניתן עם אנשים שנוהגים בשכרות כחלק מהמאבק בתאונות הדרכים. יתרה מכך, החוק רואה בשיכור שעולה על ההגה כעבריין שביודעין מסכן את עצמו, את הנוסעים ברכבו ואת הנהגים הנוספים בכביש. לפיכך רישיונו ייפסל מיד בפסילה מנהלית ל-30 ימים ורכבו יוחרם, עוד הרבה לפני קבלת הזימון לדיון בבית המשפט.

מותר 1/3 בירה?

רוב האנשים סוברים שניתן לשתות עד 1/3 בירה או כוס יין או שני צ'ייסרים כדי לעמוד בכמות המותרת בחוק. אלא שזהו מיתוס, מפני שלא המשקה קובע את כמות האלכוהול, אלא אחת משתי בדיקות אפשריות:

בדיקת דם – ריכוז אלכוהול בדם של למעלה מ-50 מיליגרם לכל ליטר דם מבטא מצב של שכרות. בדיקת נשיפה – ריכוז אלכוהול בליטר אוויר של למעלה מ-240 מיקרוגרם מבטא מצב של שכרות. מכיוון שאיש מאיתנו לא יכול לדעת במדויק האם הוא עומד בכמות המותרת על סמך שתיית משקה, מומלץ להימנע בכל מקרה מצריכת אלכוהול בטווח של מספר שעות נסיעה.

בדיקת הגילוי המשטרתית – כך זה קורה שלב אחר שלב

נוסעים לאירוע או קבעתם ערב עם חברים? סביר להניח ששני שוטרים לפחות ימתינו לכם ביציאה ויוודאו שהנהג על ההגה לא שתה כלל. הם יבקשו מכם באמצעות איתות פנס יד לרוב לעצור לבדיקה בצד הדרך, ייגשו לחלון הנהג ויבקשו את הרישיונות. בשלב זה, השוטרים ינסו לבדוק את מצבכם התפקודי (דיבור איטי, עיניים אדומות ועייפות, מסירת תשובה שגויה ועוד) ויחליטו האם יש טעם שתמשיכו בנסיעה או שתבצעו בדיקת נשיפון, בדיקת ינשוף ובדיקת מאפיינים.

בדיקת הנשיפון יודעת לפענח מיידית האם קיים או לא קיים אלכוהול באדי אוויר הנשימה. אם התוצאה תצא שלילית (דולקת נורה אדומה) הנהג ישוחרר עם איחולי המשך נסיעה טובה. אך כאשר הבדיקה חיובית (דולקת נורה ירוקה) יש צורך לבצע בדיקת ינשוף על ידי שחרור אוויר בעוצמה לתוך הפיה כדי לקבל ערך מספרי, שכאמור עליו להיות קטן מ-240 על מנת שלא יוגש כתב אישום. בנוסף לכמות האלכוהול המתקבלת, יערוך השוטר בדיקה גופנית המכונה "בדיקת מאפיינים" ובה יתבקש הנהג השיכור לבצע תנועות בסיסיות כמו הבאת אצבע לאף והליכה בקו ישר. כל ליקוי שיימצא בעריכת דו"ח זה, יוכל לסייע להפחית את העונש הצפוי בהמשך בבית המשפט.

רוצה לקבל ייעוץ משפטי? השאר פרטים עכשיו!

סירוב לבדיקת שכרות

מיתוס נוסף סביב נהיגה בשכרות הוא הזכות לסרב לבדיקה. למען האמת, לא ניתן להכריח שום אדם לבצע את בדיקת הינשוף, אך חובה לדעת כי החוק רואה בסירוב כהוכחה לכך שהנהג המסרב הוא שיכור בוודאות, שכן אם הוא פיקח – מדוע יסרב? חלק מהנהגים המסרבים מצהירים בגלוי כי אינם מעוניינים לבצע את הבדיקה וחלקם מסרבים על בסיס תירוצים שונים, אך בכל מקרה מסתכן הנהג בקבלת העונש המקסימלי – שנתיים פסילה בפועל. המסרב יכול לבקש להיבדק בבדיקת דם במקום בבדיקת נשיפה ועל המשטרה לקחת אותו לתחנה לביצוע. לא מעט תיקים דנים מול התביעה המשטרתית על מצב שבו השוטרים לא לקחו את החשוד לתחנה וכפו עליו בדיקת נשיפה. גם מצב זה יוכל בסופו של דבר להמתיק את עונשו של הנאשם אם במתן גזר הדין ואם בהסדר טיעון.

מה עושים כשכמות האלכוהול בבדיקה יוצאת גבולית?

ברוב המקרים תהיה התחשבות ברמת האלכוהול, כך שעונשו של נהג שנתפס שיכור בכמות של 800 מיקרוגרם יהיה כבד יותר מעונשו של נהג שיכור בכמות של 350 מיקרוגרם. גם יחידות תביעה שונות ושופטים שונים רואים בגישות שונות את התופעה ולכן יכולים לחול הבדלים בענישה הסופית בכל מקרה. הוראת החוק מעוניינת לשדר מסר מרתיע מאוד לנהגים מפני תופעת הנהיגה בשכרות ולכן דוגלים במתן עונשים כבדים גם כאשר הכמות היא נמוכה, אם כי ניתן לומר באופן מסויג כי נהג שיכור שבגופו נמצאה כמות של 250 מיקרוגרם, יוכל באמצעות עורך דינו להגיע להסכמים מקלים מאוד מול התביעה ולזמן פסילה מינימלי, אם בכלל.

ליקויים בדו"ח המאפיינים וההשפעה שלהם על גזר הדין

מ' נתבקשה לצאת מהרכב לביצוע בדיקת מאפיינים. הכמות שנמדדה לה הייתה 420 מיקרוגרם ועל מנת להשלים את האישום נגדה, עליה כעת להיות מסוגלת לספור או לומר את סדר הא'-ב' באופן תקין ושוטף (לעתים מבקשים השוטרים למנות או לספור מהסוף להתחלה), לבצע הליכה מושלמת בקו ישר, להרים ולהוריד ידיים בצורה תקינה ולכוון אצבעות אל האף. היות ומ' נעצרה בזמן ובמקום שבו ביצעה המשטרה מבצע אכיפה נרחב ללכידת נהגים שיכורים, במקום נכחו עוד שוטרים רבים שראו אותה ואת מצבה. אלא שבזמן ההנחיות והביצוע של כל תרגיל, חלק מהשוטרים ניצלו את היותה נערה יפה, צעירה ותמימה שנוהגת לבדה והטרידו אותה מינית במספר דרכים. תלונה נפרדת הוגשה נגדם במח"ש, אך אין זה מסיר ממנה את האישום והאחריות הפליליים. למרות זאת, בית המשפט רואה חשיבות רבה להתנהלות משטרתית תקינה וכמובן הוגנת ועל כן זעם השופט על התביעה המשטרתית שניסתה להתעלם מנסיבותיה של מ' ופסק שנת פסילה אחת על תנאי, קנס כספי של 1,500 ₪ והסתפק בפועל רק בפסילה המנהלית ל-30 יום, שכבר הסתיימה.

דו"ח המאפיינים מורכב ממילוי ניירת ומקומות סימון רבים שעל השוטר למלא כהלכה על מנת להשלים את האישום. לעתים קרובות קורה שטעויות מהותיות במילוי הדו"ח מביאות למצב שבו ניתן לייצר עסקת טיעון. בעסקה יודה למעשה הנאשם בביצוע העבירה ובכמות אך עונשו יהיה קל משמעותית מאשר זה שעלול לפסוק השופט. כאשר אנו, עורכי הדין ינובסקי & טייב מקבלים לידינו את חומרי החקירה מהמשטרה, אנו מעיינים מיד בדו"ח המאפיינים ומאתרים ליקויים שבדרך כלל מעלים סימני שאלה או ספקות לגבי האופן שבו בוצעו.

במקרה של ל', קיבוצניק מאזור השפלה, הוטל ספק אדיר לגבי האישום כולו. אחד השדות בדו"ח המאפיינים דורש לסמן וי במקום הנכון כדי לאשר מהו סוג הנעליים של החשוד – נעלי ספורט, עקבים, כפכפים וכד'. ל' הינו בחור בעל קוד לבוש סטנדרטי, יומיומי ופשוט ועל כן אי אפשר היה שלא לתהות לגבי הסימון בשדה של לבישת נעלי עקב. הדבר הטיל ספק הן בעריכת המסמך על ידי השוטר ונבחנה גם האפשרות לטעות בזיהוי או בלבול בין דוחות של אנשים שונים. על כן נפסקו לל' חצי שנת פסילה בפועל, קנס כספי של 1,200 ₪ ופסילה מותנית של 4 חודשים נוספים.

נתפסתם נוהגים בשכרות וניתנה לכם הזמנה לשימוע? אל תחכו שרישיונכם ייפסל מנהלית ל-30 הימים הראשונים וצרו קשר עם משרדנו. עורכי הדין מיסקביץ' & טייב הינם מומחים עתירי ניסיון בדין הפלילי לרבות דיני תעבורה ונהיגה בשכרות. באמצעותנו תוכלו להשיג שימוע הוגן וייצוג עתידי הולם בבית המשפט, על מנת שרישיונכם לא ייפסל לתקופת זמן ארוכה והרישום הפלילי לרבות העונש יהיו מינימליים ככל האפשר.

רוצה לקבל ייעוץ משפטי? השאר פרטים עכשיו!
עורכי הדין ינובסקי וטייב
לקבלת ייעוץ מעורך דין

השאירו פרטים ועו"ד יחזור אליכם בהקדם

Call Now Button

לשיחת ייעוץ ראשונית: