לפגישת ייעוץ חייגו
077-997-1935

עבירות תנועה בחו"ל

חזרתם מחופשה בחו"ל בה שכרתם רכב להנאתכם, ולפתע נודע לכם על דו"ח תנועה או חניה שקיבלתם במהלך שהייתכם שם? מומלץ לטפל בכך בהקדם, שכן אי תשלום הדו"ח או התעלמות ממנו עשוי לגרור השלכות לא קטנות עבור כיסכם והאפשרות שלכם לשוב ולבקר במדינה בה ביצעתם את עבירת התנועה.

 

קבלת דו"ח תנועה מחו"ל

שכרתם רכב בחו"ל, הכל התנהל כשורה – לקחתם את הרכב מסוכנות הרכבים להשכרה והחזרתם אותו בריא ושלם. עם זאת, לאחר תקופה בה אתם כבר נמצאים בארץ וכבר הספקתם לשכוח מהחופשה החלומית שלכם בחו"ל, קיבלתם הודעת קנס בגין עבירת תנועה שביצעתם בזמן שנהגתם ברכב השכור.

מדובר במצב לא נעים, שכן הדו"ח לא תמיד יהיה בשפה האנגלית כך שלא תהיה בהכרח מובנית למקבל הדו"ח הישראלי ולעתים, גם הספיק לצבור קנסות ופיגורים משום שנשלח מחוץ לארץ. על מנת שתוכלו להתמודד עם המצב הבעייתי, כדי שתדעו כמה דברים חשובים, עליהם נעבור בפירוט בכתב זה.

 

ההבדלים בין המדינות השונות

השכרת רכב היא אפשרות מוכרת ושכיחה שנפוצה ברוב המדינות המתויירות בעולם. במדינות מסוימות השכרת רכב היא רווחת יותר ואילו באחרות פחות. שכירות הרכבים המוכרת ביותר לתייר הישראלי היא במדינות אירופה השונות ובארה"ב, שכן תנאי הדרך שם ומצבם דומים ומזכירים את ישראל.

עם זאת, בין מדינות העולם השונות ישנה מידת סלחנות שונה בעניין עבירות תנועה בכלל ועבירות תנועה של תיירים בפרט. מדינות אירופה ידועות כמדינות לא סלחניות, בטח בהשוואה למדינת ישראל או למדינות ארה"ב השונות.

תיירים ישראלים רבים נוטים לקבל דו"חות תנועה באירופה שכלל לא היו מודעים אליהם, זאת עקב הוראות דרך שאינן בשפה האנגלית שאינן מובנות, מן הסתם, אל התייר הישראלי הממוצע שעתיד לבצע עבירת תנועה בתום לב.

 

תשלום לחברת השכרת הרכבים

חברת השכרת הרכבים ממנה שכרתם את רכבכם לצורך ניוד בחופשתכם, עשויה לדרוש מכם תשלום בעד "דמי טיפול" בגין הדו"ח שקיבלו במהלך הזמן בו הרכב שנקנס היה ברשותכם. חברת השכרת הרכבים תודיע לכם בהודעה כי עתיד להגיע אליכם דו"ח התנועה כנגד עבירת התנועה שביצעתם וכי עליכם לשלם את הדו"ח.

 

תשלום דו"ח התנועה

ככלל, לרשויות במדינות בחו"ל אין באמת יכולת לפעול כנגדכם – זאת כל עוד אינכם נמצאים עוד בשטח המדינה בה הרשויות מייחסות לכם עבירות תנועה.

 

קנסות פיגורים

פעמים רבות קורה שאזרחים ישראלים אשר טיילו לתומם ברכב שכור במדינות בחו"ל קיבלו זמן רב לאחר הטיול, הודעה על תשלום קנס בגין עבירת תנועה או דו"ח חניה בסכומים גבוהים משמעותית מסכומי המקור, זאת עקב קנסות פיגורים וריביות.

מקרים אלו עשויים לנבוע הן מחוסר תשומת לב של מקבלי הדו"ח או במקרים אחרים, אי קבלת הדו"ח המקורי כלל, ולמעשה קבלת הודעת תשלום הקנס הגבוה בלבד – שנים לאחר ביצוע עבירת התנועה.

 

מתי תהיה אפשרות לפעול כנגדכם בארץ

ככלל, למרות שמדובר במקרים נדירים, בהם לרוב חומרת העבירה וגובה הקנס הם גבוהים, יכולות רשויות המדינה בה ביצעתם את המדינה לפעול כנגדכם גם במדינת ישראל. עם זאת, כדי שזה יקרה, יש צורך בהצטברות של כמה תנאים חשובים ולא כה פשוטים לביצוע.

ראשית, יש צורך כי יתנהל הליך משפטי כנגדכם במדינת המקור בה ביצעתם את עבירת התנועה ויתקבל פסק דין המחייב אתכם בתשלום הקנס. לאחר מכן, פסק הדין יצטרך להיות מומצא לביתכם כדי שרשויות המדינה בה עברתם עבירה לכאורה יוכלו לפעול כנגדכם במישור המשפטי בארץ.

לאחר שנשלח מכתב תגובה על פסק הדין שהתקיים בחו"ל לביתכם, יוכל להתקיים הליך בבתי המשפט במדינת ישראל, אשר יאכוף למעשה את פסק הדין שהתקבל כנגדכם מחו"ל גם בשטח ישראל.

לא זו אף זו, גם במידה ונפסק כנגדכם פסק דין גם במדינת ישראל אשר יאכוף את החלטת בית המשפט בחו"ל, יש צורך בתרגום נוטריוני של ההליכים המשפטיים שבוצעו כנגדכם בחו"ל.

למעשה, ניתן לומר שכל ההליך המורכב והארוך הזה שמצריך מצד התובעת להעסיק עורכי דין מקומיים במדינת המקור בה בוצעה העבירה והן עורכי דין ישראלים, הופך את ניסיון הגבייה מאזרח ישראלי בעודו במדינת ישראל, ללא יעיל בסכומים נמוכים.

כלומר, אם נתפסתם נוהגים ב- 10 קמ"ש מעל המהירות המותרת בשווייץ, הסירו דאגה מלבכם, כנראה שלא ירדפו אתכם גם בארץ.

 

מה יקרה אם תחזרו למדינה בה ביצעתם את העבירה?

אם בחרתם שלא לשלם את הקנס בגין עבירת התנעה בה אתם מואשמים, ותבקרו פעם נוספת במדינה בה ביצעם לכאורה את העבירה, אתם עשויים להיתקל בשרשרת חוויות לא נעימות עבורכם ועבור משפחתכם או כל מי שהגיע עמכם.

יתכן כי כבר בכניסה למדינה, תעוכבו או תימנע כניסתכם למדינה בשל החוב שעומד כנגדכם עקב  עבירת התנועה שביצעתם. כמובן, שאין זה מדע מדויק ויכול מאוד להיות שתוכלו להמשיך ולהיכנס למדינה זו ולא יינקטו כנגדכם הליכי גבייה או הליכים אחרים.

עם זאת, לא כדאי להשאיר זאת ליד הגורל ולסכן את החופשה הבאה שלכם, ולכן עדיף לשלם את הקנס בהקדם, שכן הוא יכול לצבור קנסות פיגורים, בדיוק כמו קנסות בארץ ולמעשה לייקר את עצמו משמעותית.

במדינות אירופה החברות באיחוד האירופי, קיים שיתוף פעולה בנוגע לאכיפת קנסות תעבורה בין המדינות השונות, כך שאם עברתם עבירת תנועה בגרמניה ותלכו לבקר בשכנתה אוסטריה, כדאי לכם לשקול האם עומדים כנגדכם קנסות בגין עבירות תנועה שביצעתם בעבר.

 

עשיתם עבירת תנועה בחו"ל? – פנו אלינו!

אם קיבלתם קנס בעבור עבירת תנועה שהתבצעה בחו"ל והינכם סבורים שלא ביצעתם אותה או לחלופין, קיבלתם הודעת קנס בגין עבירת תנועה שביצעתם לפני שנים רבות בסכום גבוה ביחס לקנס המקור, אל תהססו לפנות לעורך דין לתעבורה כדי שתוכלו לחסוך לעצמכם סכומים גבוהים לרשויות במדינה בה ביקרתם. צרו עמנו קשר.

*אין לראות באמור לעיל ייעוץ משפטי ולפני כל פעולה משפטית יש להתייעץ עם עו"ד העוסק בתחום ואין הכותב אחראי על שום נזק אשר ייגרם לעושה שימוש במאמר זה.

לחזרה לחלק מסוים בעמוד זה:
עוד-דניאל-ינובסקי_
לקבלת ייעוץ מעורך דין
מידע נוסף
נהג חדש

קיבלת רישיון נהיגה? ברכות! הנך נהג חדש במדינת ישראל.

תאונות דרכים

כמות תאונות הדרכים בישראל גבוהה ביחס לאוכלוסייתה. תאונת דרכים

השאירו פרטים ועו"ד יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן