עורך דין עבירות אלימות

זמן קריאה: 14 דקות

כל אחד מאיתנו עלול למצוא את עצמו באינספור מקרים שבהם הוא יזדקק לשירותיו של עורך דין פלילי, כי למרות שאנחנו חיים בצורה נורמטיבית ורגילה, אין לדעת מה יוליד יום.

אין לדעת מתי מישהו ירצה לתקוף אותנו ומצד שני, עלול להיות שאפילו אנחנו בעצמנו נמצא את עצמנו בצד המואשם.

חשוב לדעת, ולא משנה על איזו עבירת אלימות מדובר, שאומנם עורך דין עבירות אלימות, אפילו הטוב ביותר, לא יוכל לשנות את מה שקרה, אך הוא כן יוכל לסייע בתהליך עצמו.

עורך דין עבירות אלימות יכול לעזור לנו להבין מה עלינו לעשות, כיצד למזער את הנזקים ואיך להפוך עונש מאוד כבד לעונש קטן יותר.

לכן זה לא משנה אם אתם נמצאים בצד התוקף או בצד הנתקף, כי מה שבטוח זה שעליכם למצוא עורך דין עבירות אלימות מקצועי שיוכל לעזור לכם וללוות את כל התהליך שבו אתם נתונים היום.

עורך דין עבירות אלימות במשפחה

אחד מהמקרים הקלאסיים, אם כי גם הכי עצובים שיש, בתחום עבירות האלימות, אלה הם המקרים של אלימות בתוך המשפחה.

לכאורה המשפחה שלנו צריכה להיות המקום הכי מוגן שיש, כי הרי ההורים שלנו הביאו אותנו לעולם מתוך אהבה, רצון, תכנון וכוונה.

עם זאת, כולנו יודעים שיש לא מעט מקרים של אלימות בתוך המשפחה בדרגות חומרה שונות. מטבע הדברים, כיוון שלגברים יש יותר כוח פיזי מנשים, כמעט כל המקרים שבהם מדובר על אלימות בתוך המשפחה מדובר למעשה על אלימות של גברים כלפי נשים או גברים כלפי ילדים.

הדוגמא הקלאסית ביותר היא זוג נשוי שבו הגבר מכה את האישה וגם את הילדים. מה עושים במצב כזה? ומדוע המצב הזה כל כך רגיש? האם יש פתרון לסיטואציה הזאת והאם יש דרך שבה באמת ניתן יהיה לסייע לאותו אדם שהפך להיות קורבן בביתו שלו? חשוב שתדעו:

התשובה היא חד משמעית כן ובהחלט יש מה לעשות בנידון.

על אף אחד מאיתנו לא באמת נגזר לחיות במקום שבו הוא מפחד מאלימות ואין ספק שהיום גם מבחינה חוקית יש לא מעט דברים שאפשר לעשות בנידון.

כמובן שצריך להוכיח שאכן מדובר על מקרה של אלימות בתוך המשפחה, אך ברגע שנוכל להוכיח זאת, בדרך כלל החוק יעמוד לצידנו ויגן עלינו מפני אותו תוקף.

הקושי להתלונן

בדרך כלל הבעיה המרכזית במקרים של אלימות בתוך המשפחה זו העובדה שצריך להתלונן למעשה על אחד מבני הבית, שאמור להיות האדם הקרוב לנו ביותר בעולם.

כיצד, לדוגמא, ילד בן 10 יכול בכלל לעלות על דעתו להתלונן על כך שהוריו מרביצים לו? וכיצד הוא יפנה לעורך דין עבירות אלימות? הרי תמיד מחנכים אותנו בכל מקום שההורים הם אלה שדואגים לנו והם אלה שאוהבים אותנו בכל מצב. יתרה מכך, אפילו במקרי אלימות חמורים בדרך כלל יש גם "ימים טובים".

זה אומר שלא בכל בוקר הילד קם ומיד מרביצים לו, אלא בדרך כלל המצב הוא שמתייחסים אליו יפה בין התפרצות להתפרצות.

זה מה שהופך את המחשבה על תלונה לעוד יותר מורכבת, אם כי גם במקרים כאלה עדיף להתלונן ולעשות הכול כדי למגר את התופעה הזאת ובעיקר – כדי להוציא את התוקף מהבית.

בנוסף לכך, כמובן שבמקרים שבהם מדובר על ילד שסובל מאלימות בתוך המשפחה הרי שפעמים רבות, אפילו אם הוא חושב להתלונן, הוא לא יידע לאיפה לפנות וכיצד לפנות לעורך דין עבירות אלימות.

כאן בדיוק נכנסים כל העובדים הסוציאליים והמורים לפעולה, כי הם אלה שצריכים להיות עם היד על הדופק לכל אורך הדרך ובעזרת הכלים שיש להם לזהות סיטואציות בעייתיות.

הוויתור על הפרטיות

עוד סיבה שבגללה להגיש תלונה במקרים של אלימות במשפחה זה לא עניין פשוט, זו העובדה שבמקרים כאלה עלינו לוותר בדרך כלל על הפרטיות שלנו.

אומנם מה שיספר הקורבן לעורך הדין שלו יהיה עם חיסיון ועוה"ד לא ילך ככה סתם לדבר על הדברים בפני אחרים, אך מצד שני, יכול להיות שלא יהיה מנוס מאשר עדות שצריך יהיה להציג בפני בית המשפט. משמעות הדברים היא שאותו אדם, או ילד, לא רק עבר תקיפה שערערה אותו ופגעה בו ברמה קשה, אלא עכשיו עליו גם לוותר על הפרטיות שלו ולדבר על הדברים בפני לא מעט אנשים שייכנסו לנשמתו, לחייו ולמשפחתו.

עם זאת, חשוב לזכור שברוב המקרים כדי שהתופעה של אלימות בתוך המשפחה תיפסק או כדי שהקורבן יפסיק לסבול ממנה, צריך לפנות לעורך דין עבירות אלימות, להגיש תביעה ולערב את בית המשפט בנושא.

עורך דין עבירות אלימות - סחיטה באיומים

עוד מקרה שרבים מאיתנו מוצאים את עצמם מתמודדים איתו, זה המקרה הקלאסי של סחיטה באיומים.

ראשית, כדאי לדעת שמבחינת החוק ישנו הבדל בין איומים שכללו סחיטה ובין איומים שלא כללו סחיטה או שימוש בכוח.

בשני המקרים בית המשפט רואה את העבירה הזאת בחומרה, אך במקרה שגם הייתה סחיטה העונש יהיה גדול יותר ובדרך כלל הוא יעמוד על 9 שנים.

ההבדל בין עבירת איומים ובין עבירה של סחיטה באיומים הוא שבמקרה הראשון התוקף רק רוצה להפחיד את האדם שעליו הוא מאיים. לעומת זאת, במקרה השני הוא גם רוצה לגרום לקורבן להתנהג בצורה מסוימת, לעשות מעשה מסוים או לא לעשות מעשה מסוים ולכן העונש כאן גדול יותר.

מהם השיקולים שיכולים להשפיע על החלטת בית המשפט בנושא?

במידה ומגיעה לפתחו של בית המשפט תביעה בגין סחיטה באיומים, אנחנו רואים שיש לא מעט שיקולים שיכולים להשפיע על החלטת בית המשפט.

אומנם זה נכון שגם לגבי העבירות הללו המחוקק קובע מספר מדויק של שנות מאסר, אך כמובן שבפועל הדברים נראים אחרת כי בכל מצב בית המשפט יכול להחליט למזער את העונש בגלל סיבות כאלה ואחרות.

ישנם לא מעט נתונים שבית המשפט ירצה לבדוק במקרים של סחיטה באיומים, ואחד מהם אלה הן כמובן הנסיבות שבו הכול התרחש.

איפה זה קרה? מי אמר למי? והאם הם היו עדים לכל המאורע הזה? בנוסף, בית המשפט ינסה לבדוק מה היה עושה אדם סביר ונורמטיבי.

כלומר, האם גם אדם אחר היה באמת נבהל מאותם איומים או לא. נוסף על כל אלה, כאשר בית המשפט יחליט על כמה יעמוד עונשו של האדם שאיים, הוא ייקח לתשומת ליבו גם את עברו של אותו תוקף. כלומר, האם הוא מוכר למשטרה?

האם יש נגדו כבר תיקים פליליים והאם הוא כבר היה מואשם בעבר בעבירת סחיטה באיומים?

או שאולי מדובר על אדם שיש לו עבר פלילי נקי ושמעולם אפילו לא הוזמן לחקירה?

בית המשפט יתייחס לכל הפרטים הללו בעת ההחלטה על גזר הדין ולכן כל עו"ד פלילי ינסה להציג את הלקוח שלו בתור אדם בר דעת, שקול ועם עבר נקי.

החשש של הקורבנות להתלונן על מי שאיים עליהם

ממש כפי שקורה במקרים של אלימות בתוך המשפחה, אנחנו רואים שגם במקרים של סחיטה באיומים אחד מהצעדים הקשים ביותר עבור הקורבנות הוא דווקא להגיש תלונה.

העניין הוא שאותו אדם שאיים עליהם, בינתיים, עד שייגזר דינו או עד שיעצרו אותו, מסתובב חופשי. משמעות הדברים היא שמבחינת הקורבן הוא, כלומר הקורבן, יכול להיפגש עם עורך הדין אך כבר עצם הפגישה עם עורך הדין עלולה לגרום לעוד איומים ולאלימות מצידו של התוקף.

לכן הרבה מאוד אנשים מעדיפים לעשות כבר את מה שמאיימים עליהם, בין אם זה לשלם כסף ובין אם זה לבצע כל פעולה אחרת, ובלבד שהסיפור הנוראי הזה יגמר. עם זאת, חשוב שתדעו:

ברוב המקרים הנטייה של אותם אנשים שסוחטים באיומים היא לחזור ולעשות זאת שוב, במיוחד אם הם קיבלו את מבוקשם.

בנוסף לכך, כבר בתחילת הדרך, כלומר כאשר אדם מסוים רק נחשב לחשוד בעבירת סחיטה באיומים, ניתן יהיה לעצור אותו.

לכן אין לכם סיבה אמיתית לפחד או לחשוש מצעד כזה ובהחלט כדאי שתפנו לעורך דין עבירות אלימות מקצועי שיוכל לעזור לכם בעניין.

סוגי האיומים המצריכים עורך דין עבירות אלימות

תופעה נוספת שעלולה להתרחש בכל מקום ובכל פינה בישראל, אלה הן עברות של איומים מכל הסוגים.

אפילו אנשים שרואים את עצמם כנורמטיביים לכל דבר ובטוחים שהם לא מתרגזים ולא "יוצאים מהכלים" לעולם, עלולים למצוא את עצמם כועסים ואפילו מאיימים על מישהו.

חשוב לדעת שהמחוקק מנסה בנושא הזה למגר את תופעת האלימות הנוראה הקיימת בישראל, מה שמוביל אותו לקבוע עונשים כבדים וחמורים בנושא של איומים מכל הסוגים.

יתרה מכך, מבחינת בית המשפט השאלה האם האיום אכן מומש או לא אינה רלוונטית, כי מה שחשוב כאן זו העובדה שאדם אחד איים על אדם אחר ובצורה כזאת פגע בו.

איום יכול להיות על שמו הטוב של מישהו, על פגיעה פיזית בו או אפילו על פגיעה בפרנסה שלו ולכן ברור מדוע זו תופעה כל כך חמורה.

האם באמת רק בגלל שאדם מסוים יותר גדול וחזק פיזית מאדם אחר זה אומר שהוא צריך לאיים עליו ולגרום לו להרגיש לא בנוח או לחשוש? התשובה היא חד משמעית לא ובית המשפט יעמוד כאן לצד החלשים.

איך מוכיחים שזה אכן היה איום?

למי מאיתנו לא יצא להגיד למישהו אחר "אני כבר אראה לך מה זה", או מילים חמורות כמו "אני אהרוג אותך"?

בשעת כעס כל אחד מאיתנו עלול לפרוץ את הגבולות של עצמו ולהתנהג בכל מיני התנהגויות שאחרת כלל לא היינו בוחרים בהם.

למרות שכמובן אין שום הצדקה להתנהגות כזאת או לבחירת מילים שכזו, עדיין לא תמיד התנהגות כזאת יכולה להיחשב כאלימה.

ישנם לא מעט כלים שבהם ישתמש בית המשפט כדי  לנסות להבין באיזו סיטואציה מדובר ואיזה מקרה בדיוק מונח כאן לפניו.

ראשית, בית המשפט ינסה לעשות הכול כדי להבין את הנסיבות עצמן.

לדוגמא, איך בדיוק קרה האיום? האם מדובר על איום שחזר על עצמו לאורך תקופה מסוימת או שזה היה איום חד פעמי? האם יש עדים לכל מה שקרה?

ובנוסף לכך, האם אמירת האיום הייתה ריאלית, כלומר האם המאיים איים במשהו שהוא אכן יכול היה לבצע או שזה היה איום כללי כדי לגרום לאווירה לא נעימה?

בית המשפט יתייחס לכל הפרטים הללו בניסיון לקבוע את חומרת המצב ובהתאם לכך גם להחליט על העונש המתאים.

האם כדאי להגיש תביעה על איום?

איומים, כאשר הם הופכים להיות אגרסיביים וכאשר התדירות שלהם גדולה, אינם נעימים.

לכן ברור מדוע כל אדם שסובל מסיטואציה כזאת ירצה לעשות הכול כדי להפסיק אותה.

חשוב לדעת שגם במקרים כאלה בדרך כלל בית המשפט נוטה יותר להקשיב לקורבן, כי איש מאיתנו לא צריך לחיות את חייו תחת פחד.

מצד שני, יש גם הרבה מקרים של איומים מכל הסוגים שההוכחה בהם לא פשוטה וגם צריך להבין שמדובר על הליך משפטי לכל דבר.

זה אומר שאם תגישו היום את תביעת האיומים נגד אדם מסוים, זה עדיין לא אומר שמחר התהליך יסתיים, אפילו אם יהיה לכם עורך דין עבירות אלימות מוביל שיוכל לנהל עבורכם את המאבק.

מדובר על מאבקים שעלולים לקחת גם לא מעט זמן ולכן חשוב שתיקחו זאת בחשבון.

רוצה לקבל ייעוץ משפטי? השאר פרטים עכשיו!

תקיפת שוטר או עובד ציבור

בכל חברה מודרנית ומתקדמת ישנם לא מעט עובדי ציבור שהמדינה רואה בהם למעשה שליחים שלה. מבחינת המדינה, אותם עובדי ציבור עושים את הכול על מנת שהדברים במדינה יתנהלו על פי חוקים שהוסכמו מראש ולכן, כל פגיעה בעובד כזה נחשבת למאוד חמורה.

אם ננסה לראות תחילה מי הם אותם עובדי ציבור, אנחנו נראה שמדובר על לא מעט אנשים כמו: עובדים ברשויות המקומיות, שוטרים, עובדים בועדות הדתיות ברחבי הארץ, עובדי הביטוח הלאומי וכדומה.

בנוסף כך, גם עובדי הקרן הקיימת לישראל ועובדי מפעלים שונים שבהם המדינה השקיעה נחשבים לעובדי ציבור לכל דבר ועניין.

המשמעות של תקיפת שוטר או עובד ציבור, או אפילו הפרעה בעת מילוי העבודה שלהם, היא חמורה.

זו עבירה שבית המשפט לא נוטה להקל בה ראש שכן המטרה כאן היא לחנך את הציבור ולמגר תופעות שבהן אדם מן השורה מרשה לעצמו לתקוף עובד ציבור שבסך הכול נותן לו שירות וממלא אחר הוראות המדינה עצמה.

מה יכול להיחשב כתקיפה? עורך דין עבירות אלימות מסביר

בבואנו לראות על מה מדברים כאשר מזכירים מצב של תקיפת שוטר או עובד ציבור, אנחנו רואים שלא תמיד מדובר על תקיפה פיזית.

ראשית, אפילו קללות או העלבות בעל פה מסוגים שונים יכולות להיחשב כתקיפות ושנית, כמובן ששימוש בכוח פיזי יכול גם הוא להיות תקיפה. מבחינת הפרעה בעת מילוי תפקיד של עובד ציבור, אנחנו רואים שגם כאן קשת האפשרויות רחבה.

אם, לדוגמא, אתם הולכים למקום שבו חניתם את הרכב, רואים ששוטר בדיוק כותב לכם דו"ח ומנסים להתווכח איתו, אתם מפריעים לו.

עם זאת, עצם הוויכוח עצמו בדרך כלל לא ייחשב כעבירה, אך אם יעלה על דעתכם לקחת את הדוח מידיו של אותו פקח או שוטר ולקרוע אותו, הרי שכאן אתם כבר נכנסים לגבול של עבירות ושל הפרעת עובד ציבור בעת עבודתו.

זה אומר שבו במקום הוא יוכל לעצור אתכם, במיוחד אם מדובר על שוטר, ואין ספק שיהיה עליכם לתת את הדין על הדברים.

לכן, למרות שכולנו עלולים להתרגז מידי פעם ולמרות שיש גם עובדי ציבור שלא עושים את מירב המאמצים כדי לעבוד בצורה נכונה ויעילה, זה עדיין לא אומר שיש לנו את הזכות להעליב אותם, להפריע להם או, חלילה, לתקוף אותם.

כיצד עורך דין עבירות אלימות יוכל לעזור לכם במצב כזה?

אין ספק שאם נעצרתם כי תקפתם שוטר, בין אם זו היה תקיפה פיזית ובין אם זו הייתה כל תקיפה אחרת, אתם חייבים שיהיה לכם עורך דין עבירות אלימות מוביל שיוכל לעזור.

אומנם כפי שהזכרנו לעיל, עורך הדין לא באמת יוכל לשנות עבורכם את מה שקרה או לייפות את המציאות, אך הוא כן יוכל לסייע לכם להקטין את העונש.

במקרים כאלה, כמו בהרבה מקרים אחרים שמונחים על פתחו של בית המשפט, יש משמעות לשאלה האם יש לכם עבר פלילי או לא.

לכן חשוב שתפנו אל עורך דין עבירות אלימות מוביל שיוכל לעזור לכם כמה שיותר למצוא את הדרך להקטין את העונש, אפילו אם אתם אכן אשמים ואפילו אם התנהגות בצורה מחפירה.

אלימות ללא הרשעה – השאיפה שלכם ושל עורך דין עבירות אלימות

כפי שראינו עד כה, לא חסרים מקרים של אלימות במדינת ישראל.

מה שכן, חשוב להבין שלכאורה המקרים הללו תמיד נראים לנו כמו סיפורים של מישהו אחר, כי מה לנו ולהתנהגות אלימה?

עם זאת, ממש כפי שכל אחד מאיתנו יכול למצוא את עצמו מעליב או תוקף שוטר בסיטואציה מסוימת, כולנו עלולים גם למצוא את עצמנו מואשמים בעבירת אלימות כזו או אחרת.

אומנם אלימות היא לא דרכה של מדינת ישראל, אך היא חלק מהמציאות כאן.

חשוב לדעת שאדם שמתנהג בצורה אלימה לא רק פוגע בקורבן שלו, אלא גם מסתבך עד מעל הראש. העניין שהרבה אנשים לא מבינים, ובעיקר אנשים צעירים, זה שלאותן עבירות אלימות יכולה להיות השפעה מהותית על החיים שלהם.

לכן, אם אתם כבר מואשמים בעבירת אלימות כזו או אחרת, השאיפה שלכם צריכה להיות לאלימות ללא הרשעה.

העניין הוא שלהרשעות יש משמעות אדירה בחיים שלנו, כמו לדוגמא: אדם שהורשע עלול לאבד את מקום העבודה שלו ובדרך כלל זה יקרה אפילו די מהר.

יתרה מכך, לא רק שהוא יאבד את מקום העבודה הנוכחי שלו, אלא גם יהיה לו הרבה יותר קשה למצוא מקומות עבודה אחרים.

לכן זו השאיפה של כל עו"ד פלילי שאליו מגיע תיק כלשהו של עבירות אלימות, כי כל עו"ד היה רוצה את הטוב ביותר עבור הלקוח שלו.

מהם הפרמטרים שיוכלו לשכנע את בית המשפט לוותר על הרשעה?

בבואנו לבדוק האם יש לכם, או לכל אדם אחר, סיכוי לסיים את הפרשייה שבה הוא מעורב בלי הרשעה, אנחנו רואים שאין כאן תשובה אחת נכונה.

העניין הוא שכמובן שכל מקרה נבדק לגופו ומה שנכון לגבי אדם מסוים לא תמיד יהיה נכון לגבי אדם אחר. מבחינת הגורמים הספציפיים שיכולים להשפיע על החלטת בית המשפט ניתן לראות שגם כאן יש משמעות אדירה לעברו של הנאשם.

האם הוא כבר נאשם במשהו בעבר? האם הוא כבר נשפט בגין עבירה כזו או אחרת? או שאולי הוא אדם מהשורה שמעולם לפני כן בכלל לא נהג בצורה אלימה?

בנוסף לכך, עד כמה הייתה חמורה ההתנהגות של הנאשם ובאיזה נסיבות היא התקיימה? עד כמה הוא פגע בקורבן שלו?

בית המשפט ינסה, בין היתר, להעריך גם את ההסתברות שאותו אדם שנאשם בעבירת אלימות ינהג כך גם בעתיד. אומנם לא קל להעריך זאת אך עם כל הנתונים שיגיעו לידיו של בית המשפט, ועם הניסיון הרב שיש לו, הוא יוכל לעשות הערכה מסוימת ובדרך כלל מדויקת.

עם כל הפרמטרים הללו צריך להחליט כאן בית המשפט האם להרשיע את הנאשם או לא, דבר שכאמור, יכולה להיות לו השפעה מהותית על חיי הנאשם בעתיד.

הניסיון של עורך הדין שמייצג אתכם

אם גם אתם נאשמתם בעבירת אלימות והשאיפה שלכם היא אלימות ללא הרשעה, אין ספק שהצעד הראשון שאתם צריכים לעשות זה לבחור את עורך הדין שיעזור לכם ושיוכל לייצג אתכם.

מי שמגיע עם הרבה ניסיון וידע בתחום הזה יוכל לעזור לכם יותר ממה שאתם מדמיינים, כי הוא יידע בדיוק איך להציג בפני בית המשפט את הדברים בצורה כזאת שהוא אכן ישתכנע שאין צורך להרשיע אתכם.

חשוב להבין שרק עורכי דין עם הרבה ידע וניסיון יוכל להתמודד עם סוגיות כאלה וגם להגיע לתוצאות טובות במיוחד ולכן כדאי שתבדקו אל מי אתם פונים.

עורך דין שי טייב
עורך דין בארי מיסקביץ'

עבירות רצח

אין ספק שהעבירה החמורה ביותר שניתן לעבור בישראל, ובעוד הרבה מדינות אחרות בעולם, זו עבירת רצח.

לקחת חיים של אדם אחר ולגדוע אותם זו עבירה נוראית ולכן בית המשפט רואה עבירות כאלה בחומרה רבה.

עם זאת, חשוב לדעת שגם בתוך העבירות השונות של רצח, ניתן לראות שיש סוגים שונים של עבירות וכל אחת נשפטת ברמת חומרה אחרת. בדרך כלל מה שיכול להשפיע על האופן שבו שופט בית המשפט את הדברים, היא שאלת הכוונה והתכנון.

האם האדם שלקח את חייו של אדם אחר עשה זאת מתוך הגנה עצמית?

האם לא הייתה לו ברירה אחרת?

או שהוא ממש תכנן את הדברים בקור רוח?

כל הנתונים הללו יכולים להשפיע על השאלה איך יישפט המקרה וכתוצאה מכך גם תהיה השפעה כמובן על העונש.

מקרים של הריגה נחשבים בעיני בית המשפט מעט פחות חמורים שכן לא אחת קורה שאדם הורג אדם אחר כתוצאה מתאונה או ממריבה שהתפחתה בצורה קיצונית. כל עוד ניתן יהיה להוכיח שאותו אדם שהרג אדם אחר לא עשה זאת בכוונה הוא לא יואשם בעבירה החמורה ביותר – בעבירת רצח.

הטענה לאי שפיות בזמן מעשה הרצח

אחד מהטענות שלא פעם עורכי הדין מנסים להציג בפני בית המשפט לגבי לקוחותיהם שביצעו רצח, זו הטענה שהנאשם עשה זאת ברגע של אי שפיות וכי הוא סובל ממחלה נפשית קשה.

אומנם זה נכון שמאוד לא פשוט להוכיח כזה דבר בפני בית המשפט, אך במידה וזה אכן המצב, אין ספק שזה צעד שיוכל למזער בצורה משמעותית ביותר את עונשו של הנאשם.

בנוסף, גם נתונים כמו הרקע הקודם של הנאשם משפיעים הרבה פעמים על גזר הדין וגם הנסיבות שבהן התרחש כל האירוע הנורא.

מה שבטוח זה שגם בעבירות רצח, כמו בכל עבירת אלימות אחרת, יש משמעות לשאלה לאיזה עורך דין עבירות אלימות פונים ובידי מי מפקידים את הטיפול בעניין הזה.

לא כל מי שלמד משפטים יכול להתמודד עם תיקי רצח מסובכים ובהחלט כדאי לפנות רק לעו"ד פלילי שמכיר לעומק את התחום הספציפי הזה.

עבירות אלימות נוספות

עבירות אלימות

עד כה ראינו לא מעט סוגים של עבירות אלימות, בין אם מדובר היה על עבירות אלימות כמו רצח, סחיטה באיומים או אפילו תקיפת שוטר והפרעה לעובד ציבור.

חשוב לדעת שיש גם עבירות אלימות פחות חמורות, כמו שכנים שמטרידים אלה את אלה וכדומה.

מה שמשותף לכל עבירות האלימות הוא שבית המשפט רואה אותן בחומרה ובדרך כלל ישפוט אותן בהתאם.

בנוסף לכך, בכל עבירות האלימות מכל הסוגים יש משמעות לשאלה באילו נסיבות הן התקיימו, מה הוביל אליהן והאם יש גם עדים. עוד דבר שיכול להשפיע על החלטותיו של בית המשפט זו מידת חומרת ההתנהגות האלימות ותוצאותיה.

כלומר, עד כמה ההתנהגות האלימה של צד מסוים באמת פגעה באדם אחר?

עד כמה היא שינתה את חייו ואיך היה מגיב באותה סיטואציה כל אדם סביר אחר?

לכן כל עבירת אלימות שמגיעה לפתחו של בית המשפט נבדקת בצורה מאוד מעמיקה ותוך התייחסות לכל הפרטים, שכן מדינת ישראל לא יכולה להרשות לעצמה להקל ראש בנושאים כאלה.

עבירות מין הנחשבות כעבירות אלימות

אי אפשר לדבר על עבירות אלימות שונות ולא לדבר על עבירת מין, כי אם יש עבירה חמורה ביותר היא עבירת אינוס, מעשה סדום וכל מה שקשור לעבירות מין.

עבירות מין נחשבות כעבירות אלימות חמורה כאשר הן קיצוניות, כמו לדוגמא, כאשר הורה, שתפקידו היחידי בעולם הוא להגן על ילדו, למעשה פוגע בו ומבצע בו מעשי סדום במשך שנים.

בנוסף לכך, במסגרת עבירות המין השונות אנחנו רואים שעוד גורם שיכול להשפיע על איך שבית המשפט יתייחס לדברים, זו השאלה איפה התקיימה העבירה והאם היא כללה פגיעה בגופו של הנפגע, ולרוב הנפגעת.

במקרים כאלה מדובר לא רק על עבירת מין חמורה אלא גם על עבירת אלימות חמורה לכן גם כאן ההגדרה תהיה עבירת מין הנחשבת כעבירת אלימות חמורה.

עוד סוגיה שתמיד בית המשפט ידרוש להתייחס אליה היא הקשר בין התוקף ובין הקורבן.

כלומר, האם הם הכירו? האם יש ביניהם קשר משפחתי? האם הם בני זוג? או שאולי מדובר על גבר שממלא תפקיד חשוב בעבודה, מנצל את כוחו ואונס את העובדת שלו.

יתרה מכך, המסגרת עצמה תשפיע גם היא על התייחסות בית המשפט ולכן ניתן לראות, לדוגמא, שעבירות אלימות מינית בתוך מסגרת הצבא נשפטות בחומרה יתרה.

ההתמודדות עם התהליך כולו

אישה שנאנסה על ידי אדם כלשהו והחליטה להגיש נגדו תביעה צריכה אומץ גדול כדי לעשות את הצעד הזה.

זה לא במקרה שנשים רבות מתארות את כל התהליך של הגשת התביעה כאונס נוסף, כי יש כאן חדירה נוראית לפרטיות.

לא רק שהקורבן צריכה לספר לעורך הדין שלה כל מה שקרה בפרטי פרטים, אלא בדרך כלל היא תידרש גם לגולל שוב את אותו סיפור בפני בית המשפט.

זו סיטואציה נוראית וחושפנית ביותר, אך מצד שני, זו הדרך היחידה שיש שבה האנס אכן יישלח לכלא.

לכן, כל אישה שעברה התעללות מינית בדרגת חומרה כזו או אחרת צריכה לדעת:

אין מנוס מתלונה ולא כדאי לוותר על כך. זה נכון שאפילו אם האנס יישלח למספר השנים המקסימאלי לכלא זה עדיין לא ישנה את מה שהוא עשה ולא ימחק את העוול שנגרם לקורבן, אך זה לפחות סוג של צדק שלא כדאי לוותר עליו.

החזקת סכין או אגרופן

עבירות נוספות שלא אחת כולנו יכולים להיות מעורבים בהן, אלה הן עבירות של החזקת סכין או אגרופן.

אומנם זה נכון שרוב האנשים כלל לא יעלו על הדעת לצאת מהבית עם סכין, אך מה עושה אימא שיוצאת עם הילדים לטיול, לוקחת פירות ורוצה לחתוך אותם לילדים שלה במהלך הטיול?

האם באמת גם במצב כזה ניתן לעצור את אותה אם ולהאשים אותה בכך שהיא מחזיקה סכין?

אתם אולי תתפלאו לדעת, אך החוק קובע בצורה מפורשת שהתשובה היא כן. ניתן לעצור כל אדם שמסתובב מחוץ לביתו ומחוץ לחצר שלו עם סכין או עם אגרופן.

עם זאת, כמובן שבמידה ומדובר על מקרה כמו הדוגמא שהבאנו כאן, הרי שהשוטרים יפעילו שיקול דעת ולרוב לא יבצעו את המעצר.

האם יש קשר לשאלה האם נעשה שימוש בסכין או לא?

לכאורה, כדי לעצור אדם הוא צריך לעבור עבירה חמורה ולהשתמש בכלי הנשק שיש לו, אך במקרה של החזקת סכין או אגרופן זה לא המצב.

זה לא משנה אם אותו אדם לקח סכין לפני צאתו מהבית כי הייתה לו כוונה ספציפית להשתמש בו ולתקוף מישהו או לא, כי בכל מקרה כל שוטר שיתפוס אותו עם סכין יוכל לעצור אותו.

שימו לב שכאשר מדברים על תפיסת אדם עם סכין או אגרופן מדברים על כך שהסכין לא יכולה להימצא בשום מקום.

כלומר: לא על גופו, לא ברכבו, לא בתיקו ולא בשום חפץ אחר של האדם שנושא אותה.

מדוע החוק כל כך מחמיר בנושא הזה?

פשוט מאוד: המטרה של המחוקק בכל הנושא של החזקת סכין או אגרופן היא לעשות הכול כדי למזער כמה שרק אפשר את המקרים שבהם ישנה אלימות ברחוב בין אדם לחברו.

כולנו היינו עדים לאינספור מקרים שבהם שני אנשים זרים החלו ויכוח משטות גמורה, כמו מקום חניה או כיסא נוח בים, אך אחד מהם בסופו של דבר נפגע ואפילו איבד את חייו.

כל זה קרה רק כי התוקף החזיק עליו סכין, מה שאומר שבעת כעת היה לו הרבה יותר קל לשלוף אותה.

לכן המחוקק כל כך קיצוני ומחמיר בעבירות מהסוג הזה שכן זו דרך למזער כמה שרק אפשר את המקרים הנוראיים הללו.

אלימות חמורה

עוד נושא שכדאי להזכיר כאשר מדברים על עבירות אלימות שונות, זה נושא של  של אלימות חמורה.

אלימות, מבחינת בית המשפט, היא תמיד התנהגות נוראית ויש למצות במקרים כאלה את הדין.

עם זאת, חשוב לדעת שיש גם מקרים של אלימות חמורה אשר בהם בית המשפט יבחר לפעול בצורה עוד יותר קיצונית מבחינת העונש.

כדי שבית המשפט יוכל לקבוע האם מדובר על עוד מקרה מצער של אלימות חמורה, אנחנו רואים שאחד מהפרמטרים שהוא תמיד יבקש לבדוק, זו השאלה מי המתלונן.

כלומר, בעולם שבו אנחנו חיים תמיד יהיה הבדל בין גבר בשנות הארבעים לחייו שמתלונן על מקרה אלימות ובין ילדה בת 10 שמתלוננת על אלימות.

בנוסף לכך, עוד גורם שתמיד משפיע על החלטותיו של בית המשפט בסוגיות כאלה זו השאלה מה באמת הייתה כוונת הפוגע?

האדם שמאשים תמיד ינסה להוכיח שהפוגע עשה זאת לאחר תכנון ומתוך כוונה ואילו האדם שמתגונן תמיד ינסה להוכיח שלא כך הדברים ושהוא עשה את מה שעשה ללא תכנון וללא כוונה.

זו סוגיה מאוד חשובה שתעזור לבית המשפט להחליט האם מדובר על מקרה של אלימות חמורה או שאפשר יהיה לטפל בסיטואציה בדרך אחרת.

חשוב לציין שעוד נתון שיכול להשפיע על היחס של בית המשפט זו השאלה האם מדובר על מקרה חד פעמי או על התנהגות שחזרה על עצמה לאורך זמן, כמו לדוגמא, התעללות מינית במשפחה לאורך שנים.

בחרו את עורך הדין המתאים לכם

הבאנו בפניכם לא מעט דוגמאות של עבירות אלימות מכל הסוגים הקיימים ואין ספק שלכל עבירה כזאת יש את המורכבות שלה.

מה שחשוב לדעת ולהבין, זה שבין אם אתם נמצאים בצד המאשים ובין אם מאשימים אתכם, יש דבר אחד שלא כדאי לעשות והוא: להתמודד לבד עם המצב.

אין שום סיבה שבגללה אתם צריכים לנסות לייצג את עצמכם לבד בבית המשפט או לצאת למאבק הזה מבלי שעורך דין עבירות אלימות מוביל יעזור לכם.

עו"ד פלילי (שעוסק בעבירות אלימות) הוא האדם שאיתו אתם צריכים לדבר והאמת היא, שלא כדאי לדחות את הפגישה הראשונה איתו.

במיוחד אם עצרו אתכם לחקירה עליכם לדעת שיש לכם זכות מלאה להתייעץ עם עו"ד פלילי ואתם תראו שהרבה פעמים ייעוץ כזה ישפיע על מהלך הדברים.

עורך דין עבירות אלימות יעזור לכם להבין איפה אתם עומדים, מה עתיד לקרות ואיך אתם יכולים לנהוג כדי למזער טעויות ונזקים.

לכן החשיבות של פניה לעורך דין כזה היא גדולה וגם התזמון מאוד משמעותי וזו הסיבה שכדאי לפנות לאיש מקצוע מהתחום כמה שיותר מהר.

מחפשים עורך דין עבירות אלימות טוב? זקוקים לאיש מקצוע שילווה אתכם לכל אורך הדרך? קבעו עוד היום פגישה עם עוה"ד מיסקביץ' וטייב כי הם עורכי דין פלילי שיעזרו לכם בצורה מקצועית ואמינה.

רוצה לקבל ייעוץ משפטי? השאר פרטים עכשיו!

השאירו פרטים ועו"ד יחזור אליכם בהקדם

Call Now Button

לשיחת ייעוץ ראשונית: