תפריט

שימוש בסמים

סביר להניח כי במעגל האנשים הקרובים שלכם ישנם לפחות כמה וכמה אנשים המשתמשים בסמים: "רגילים", נורמטיביים, ללא כל עבר פלילי ושאינם עוסקים בשום דרך שהיא בסמים על מנת להרוויח כסף או לחזק שליטה כוחנית ועבריינית כלשהי.

בין אם מתמימות וחוסר ידיעה של החוק ובין אם מניסיון לחמוק מבין אצבעותיו – החוק רואה את העוברים עבירה של שימוש בסמים באותו האופן: עד 3 שנות מאסר בפועל לרבות תשלומי קנסות כספיים, חילוט רכוש ופסילת רישיון נהיגה.

הבלבול הרב של הציבור לגבי הסוגיה והענישה בה נובע בעיקר נוכח העובדה כי כל מדינה מערבית מתייחסת למשתמשי הסמים שלה באופן שונה, כאשר לתמונה נכנסים גם מאמצי הלגליזציה והפתרונות הרפואיים הקיימים, שזוכים לעדנה מחודשת בשל יכולתם להשפיע משמעותית על בריאותו של החולה.

סמים קלים וסמים קשים – מה ההבדל?

טווח סוגי הסמים בישראל ובכלל הולך ומתרחב מידי שנה, כאשר בתוך מעגל הצריכה קיימים סוגים חדשים ו"אופנתיים" שצצים מפעם לפעם, לצד סוגים וותיקים שהשפעתם מוכרת וידועה – מסמים בעלי רכיבים פסיכודליים קשים מאוד ועד תרופות מסוימות שניתן להשיג בבית המרקחת ואפילו אלה המופקים מחומרים ביתיים שונים כמו גז מזגנים או בלוני הליום. למרות שהחוק היבש איננו מפריד בין "סמים קלים" כמו מריחואנה או חשיש לבין "סמים קשים" כמו אקסטזי והרואין, עדיין שמורה לבית המשפט הפרשנות לקביעת העונש ביחס לסוג הסמים שנעשה בהם שימוש וביחס לכמות שנתפסה ונטען שהיא לשימוש עצמי. למעשה כ-20,000 תיקים מוגשים אל שולחנו של בית המשפט מידי שנה, כאשר המדובר באחת העבירות הפליליות הנפוצות ביותר במדינה.

דניאל ינובסקי
עורך דין בארי מיסקביץ' ועורך דין שי טייב

פקודת הסמים בישראל והכמות המותרת לשימוש עצמי

עבירת שימוש בסמים הינה עבירה המעוגנת בחוק החל משנת 1973, כאשר בפקודת הסמים משנה זו ועד היום מצויה רשימת כל הסמים המסוכנים המתעדכנת מפעם לפעם. מכאן שכל סם שאיננו מצוי בפקודה זו לא נחשב כ"סם מסוכן" ועל כן לא בוצעה כל עבירה. בפקודה זו מפורטת בנוסף הכמות המותרת להחזקה למטרות שימוש עצמי:

גראס וחשיש עד 15 גרם, אופיום עד 2 גרם, LSD עד 3 יחידות, קוקאין והרואין עד 0.3 גרם, מתדון עד 0.15 גרם נטו, מורפין 0.3 גרם נטו, משרת אופיום עד 0.3 גרם תכולת מורפין נטו, פתידין עד גרם אחד נטו, אמפטאמין, מתאמפטאמין ודכסאמפטאמין עד 0.2 גרם.

כל אדם שנתפסה ברשותו כמות גדולה יותר מהמצוין ברשימה זו, נחשב למי שהחזיק את הסם שלא למטרות שימוש עצמי אלא לצורך ייצור, ייבוא או סחר – עבירות פליליות חמורות מאוד שהענישה עליהם היא עד 20 שנות מאסר בפועל. במקרה של אישום באחת מעבירות אלה, יהיה על הנאשם להוכיח כי למרות הכמות החריגה, עדיין מדובר בשימוש עצמי בלבד. על כן ישנה חשיבות רבה לייצוג והליווי המשפטי של עורך דין פלילי עתיר ניסיון והצלחות בניהול תיקים אלה.

רוצה לקבל ייעוץ משפטי? השאר פרטים עכשיו!

עבירה ראשונה של שימוש בסמים? בהחלט יש מה לעשות!

כאמור, אנשים רבים המנהלים אורח חיים נורמטיבי לחלוטין ונוטים להתנהגות אזרחית טובה נוהגים להשתמש בסמים שונים, כאשר גם בני הנוער מהווים אחוז גבוה מטווח המשתמשים בישראל. אנשים אלה מעולם לא נשפטו בעבר ואין להם שום רקע פלילי.

 כאשר נתפס אדם שעובר לראשונה מאז ומעולם עבירה של שימוש בסמים וכי מובן היטב כי זהו שימוש עצמי, יהיה ניתן לגרום לכך שהתיק ייסגר מטעם "חוסר עניין לציבור" תוך מתן אזהרה. יחד עם זאת חשוב לציין כי ביצוע העבירה בפעם הראשונה כשלעצמה איננה מספיקה כדי למנוע הגשה של כתב אישום או פתיחה בחקירה משטרתית נגד המשתמש, אם רואה המשטרה לנכון לעשות זאת.

בני נוער הנתפסים עקב שימוש בסמים ומובלים למעצר זקוקים בנקודה זו באופן רגיש ומיוחד לעורך דין פלילי רב מוניטין וידע שילווה אותם מאותו הרגע, כדי להימנע מגרימת נזקים כבדים לעתידם. 

רק עורך דין המתמחה בתחום זה יוכל להיות מורשה נוכחות בחקירה המשטרתית ואף להשיב במקום הקטין לשאלות החוקר. בשלב זה יוכל עורך הדין להבין לעומק את נסיבות המקרה ולגבש טקטיקת פעולה מתאימה שתמנע את פתיחת התיק הפלילי. 

עורך הדין יוכל להכין את הקטין לקראת התהליך ולהסביר לו כיצד ואם להשיב, איך ומתי. האישום יוכל להתבטל או להיות מופחת בדין בתנאי שאכן מדובר בעבירה ראשונה ובכפוף לכך שהביע בן הנוער חרטה על מעשיו. ברוב המקרים הדבר יביא לפנייה מוסדית לשירות המבחן לנוער במטרה לשקם אותו ככל הניתן ולמנוע ממנו לבצע שוב את עבירה זו, שתאלץ סופית את המשטרה להגיש כנגדו כתב אישום.

 

עורך דין שי טייב
עורך דין בארי מיסקביץ'

החזקת סמים משותפת למספר אנשים

החוק קובע שכדי לגבש את עבירת השימוש בסמים יש להחזיק ממשית בסם. לא מדובר בהכרח על קרבה פיזית לסם עצמו, אלא למידת השליטה הבלעדית שיש לאותו אדם עליו וליכולתו להגיע אליו לכדי עשיית שימוש בו. 

בתי המשפט מכירים היטב גם מצבים שבהם קיימת החזקה ללא יכולת שליטה, בה אדם אחד מחזיק בסם לטובת שימוש של אנשים אחרים ובתנאי שכל הצדדים יודעים ומסכימים על כך. 

בתיק שנוהל לאחרונה הואשמה אמא לחמישה, שהחזיקה בסם מסוג חשיש לטובת השימוש העצמי של כל בני הבית. המשפחה שכל ילדיה הינם בגירים כאשר הצעיר ביותר הינו בן 24, נוהגת לבצע שימוש עצמי במריחואנה וחשיש באופן קבוע, כאשר האם מקפידה להחזיק ולאחסן את הכמות כולה ובמקום אחד. מאחר ומדובר בכמות שבחילוק לשבעה נפשות (האם, האב וחמשת הילדים) מניבה את הכמות המותרת לשימוש עצמי של כל אחד מבני הבית, התיק נסגר מחוסר אשמה.

למרות שמדובר לכאורה בדרך התנהלות בתחום "האפור" בחוק, יש להיזהר מאוד מהעברה של סם מסוכן מאדם אחד לשני בשום דרך ומשום סיבה שהיא שכן החוק אוסר זאת במפורש. במטרה להימנע מחיכוך עם מוכרים או לחסוך זמני נסיעות ותיאומים, אנשים רבים נוהגים להתארגן לשימוש עצמי במשותף, 

כאשר נציג מסוים מהקבוצה אמון על רכישת הסמים בסכום כספי מסוים וחלוקתו בין החברים, בהתאם להחזר הכספי מהם. עבירה זו כבר יוצאת לחלוטין מתחום השיפוט של עבירות שימוש עצמי בסמים ומוגדרת כעבירה של סחר או אספקת סמים שעונשה עד 20 שנות מאסר בפועל. 

בעבירה זו, אין כל צורך בתפיסת הסמים פיזית. מספיקה רק עדות (לעתים תחת לחץ מאסיבי של חוקרי המשטרה) של האנשים שרכשו אותם מהנאשם. גם במצבים שבהם סוכמה רכישה אך הסם לא הועבר, עדיין קיימת ביצוע עבירה חמורה, כאשר כתב האישום יוכל לטעון לעבירה של ניסיון לסחר בסם מסוכן.

מיסקביץ'&טייב – מומחים לתחום הפלילי ולעבירות סמים

האם ידועים לכם החוקים לגבי השימוש בטלגראס או ההגבלות על הזמנת זרעי קנאביס מחו"ל? האם ידוע לכם כיצד פועל תחום הענישה הצבאי בעבירות של שימוש בסמים? האם אתם מכירים היטב את כל החוקים בנוגע לאחזקת סמים לשימוש עצמי ברכב?

מאחר ותחום עבירות השימוש בסמים הינו רחב ביותר, מרבית ההגבלות והאיסורים בו מעלים סימני שאלה גדולים בקרב נאשמים, עצורים ומוזמנים לחקירה. משרדנו פועל מתוך בקיאות ועדכון שוטפים בתחום עבירות הסמים בישראל ומספק ייעוץ, ליווי וייצוג המתאימים באופן אישי לכל אחד מהמקרים השונים וללא פשרות על התוצאה הסופית.

רוצה לקבל ייעוץ משפטי? השאר פרטים עכשיו!
עורך דין בארי מיסקביץ' ועורך דין שי טייב
לקבלת ייעוץ מעורך דין
עשוי לעניין אותך
נהיגה בשכרות

הקדמה מותר 1/3 בירה? בדיקת הגילוי המשטרתית – כך זה קורה שלב אחר שלב סירוב לבדיקת שכרות מה עושים כשכמות האלכוהול בבדיקה יוצאת גבולית? ליקויים

כתב אישום תכנון ובניה

רבים מאיתנו קונים דירות וחולמים להרחיב אותן. אנחנו רוצים שהדירה תכלול גם מרפסת, חלון גדול, גינה או שפשוט יש לנו על יד הבית שטח נפלא

הסדר מותנה

אזרחים רבים במדינת ישראל אשר מואשמים בפלילים מופתעים לדעת כי הם קיבלו זימון להתייצב בחקירה להסדר מותנה דרך יחידת התביעות של משטרת ישראל. מרבית האנשים

עורך דין עבירות רצח

עורך דין עבירות רצח – מתוך כל העבירות השונות שבהן אדם יכול להיות מואשם, אין ספק שעבירת רצח היא החמורה ביותר. התרבות המודרנית שבה אנחנו

נהיגה בקלות ראש

הקדמה מהן העבירות הנחשבות כנהיגה בקלות ראש? נהיגה בחוסר זהירות לעומת נהיגה בקלות ראש כיצד יכול עורך הדין לעזור לי צור קשר פעמים רבות תוך

שימוש בטלפון בזמן רכיבה על קורקינט

בסיבוב קצר ברחובות תל אביב תוכלו לראות נהגי קורקינטים רבים שמשתמשים בטלפון בזמן הנהיגה, הנהגים הללו מעמידים את עצמם בסכנה משמעותית, שכן כל פקח או

עורך דין תעבורה

לרוב כאשר אנחנו חושבים על עורך דין תעבורה אנחנו חושבים עליו רק במקרים של עבירות תנועה עם מכונית או אופנוע, אולם בשנים האחרונות ועם עליית

מחיקת רישום פלילי

א' מתל אביב התראיין לעבודה חדשה ומכובדת בחברת אבטחה ידועה. הוא צלח את שלב המיונים הראשון בתהליך ונקבע לו מועד לראיון אישי שאליו התבקש להביא

שינוי עילת סגירת תיק

הילה היא סטודנטית וחיילת משוחררת, שהואשמה בעבירה של גניבה ממעביד עת רשמה שעות עבודה שבהן לא עבדה.. כעת בהליך הפלילי-משפטי שהילה מצויה בו, עבירה זו

תקיפה גורמת חבלה

תקיפה גורמת חבלה: ע' שימש לתקופה קצרה כמנכ"ל בחברה מוכרת במשק. אחת מעובדות החברה זומנה לשיחת הבהרה במשרדו של ע' ונערכה לשיחה כשהיא מצוידת במכשיר

זיוף תעודת זהות

עם התקדמות הטכנולוגיה ישנן לא מעט בעיות שרשויות האכיפה בעולם כולו ובמדינת ישראל נאלצות להתמודד מולן. אחת מהסיבות השכיחות ביותר זה זיוף תעודת זהות, דבר

השאירו פרטים ועו"ד יחזור אליכם בהקדם

Call Now Button

לשיחת ייעוץ ראשונית: