עורך דין סמים

הואשמת בעבירות הקשורות בסמים, כדאי שתכיר :

קיימות מספר עבירות בפקודת הסמים המסוכנים, חלקן עבירות חמורות וחלקן קלות

בעיקרון ניתן לחלק את עבירות הסמים לעבירות שימוש ולעבירות של סחר ויבוא/ יצוא, כאשר האחרונות הן העבירות החמורות ביותר בפקודה.

העבירות החמורות שבפקודת הסמים באות לידי ביטוי בעונשים חמורים המוטלים על מי שנאשם בהם. 

בחלק נרחב מהמקרים ניתן בניהול נכון של התיק להביא לעונשים מקלים גם בעבירות החמורות. עורך דין שהוא מומחה בעבירות סמים יכול להצביע על כשלים בראיות או להטיל ספק בעצם קיום העבירה. מדובר ביכולת הדורשת מיומנות, ניסיון עשיר, אסטרטגיה והכרת החוק והפסיקה הרלוונטית.

משרדנו מתמחה בייצוג נאשמים שזוהי הסתבכותם הראשונה והם נעדרי עבר פלילי. ייצוג נאשמים נעדרי עבר פלילי דורש התייחסות מיוחדת ושונה, שכן מדובר בנאשמים שלהם אינטרסים שונים ונוספים מלבד חומרת העונש. 

למה חשוב להיעזר בעורך דין המומחה בעבירות סמים

כאשר מוגש כנגד אדם כתב אישום על עבירות בניגוד לפקודת הסמים, גם אם הוא סבור כי לא ביצע את העבירות או שקיימות טענות הגנה המחלישות את חומרת האישומים, אין לו את הכלים, הידע והניסיון הנדרש להתמודדות נגד המדינה שמפעילה את מלוא עוצמתה כנגד הנאשם. על כן חשוב להסתייע בשרותיו של עו"ד שמתמחה בתחום הפלילי. לא כל עו"ד מבין ומכיר את התחום, מדובר בתחום התמחות ספציפי וחשוב מאוד שעורך הדין המייצג הוא בעל ניסיון ויכולת ניהול אסטרטגיית הגנה נרחבת.

מניסיון רב שנים בעשרות תיקים פלילים, לרוב בעבירות סמים מדובר באנשים נורמטיביים נטולי עבר פלילי שאינם מכירים את ההליך הפלילי, ולעתים אף מדובר בחקירה ראשונה שלהם בחיים.

חשוב לדעת כיצד נפתח הליך פלילי… 

הליך פלילי כנגד אדם נפתח בחקירה פלילית (חקירה באזהרה) בה אדם נותן  גרסתו לאישומים המופנים כלפיו. חשוב לזכור חקירה באזהרה אינה חייבת להיות במשטרה או במתקן חקירות ועל כן יש לשים לכך לב. על החשיבות כיצד להתנהל בחקירת משטרה דובר ונכתב רבות – על החשיבות להגיע לחקירה מוכן, לדעת מה הולך לקרות, להכיר תרגילי חקירה ואת הזכויות שלך כנחקר באזהרה.

חקירה זה מעמד מאוד מלחיץ ולעתים גם נחקרים שלא ביצעו כל עבירה, וזאת מתוך לחץ והחרדה שהם נמצאים בו, עושים טעויות שלאחר מכן קשה מאוד לתקן.

ליווי של עו"ד, עוד משלב המעצר או החקירה חשוב ומשפיע על כל ההליך כולו.

לא אחת אנו נתקלים בלקוחות שהגיעו אלינו לאחר שכבר נחקרו באזהרה במשטרה מבלי שהתייעצו עם עו"ד פלילי,  שהם אוחזים בכתב אישום, ואז, לאחר צילום החומר אנו מגלים טעויות חמורות שעשו החשודים עוד בשלב החקירה, לרוב מחוסר ידע של החשודים לגבי סמכויות המשטרה, זכויותיהם והתנהלות בחקירה משטרתית.

לכן חשוב להיוועץ עם עו"ד עוד בשלב החקירה!

הוחשדתם בעבירת סמים, לא לקחת סיכון! תרימו טלפון או תשאירו הודעה באתר ואנו נחזור אליכם בהקדם.

מידע נוסף על עבירות סמים

לא כל האנשים מודעים לכך, אך האמת היא שבית המשפט קבע בצורה חד משמעית מספר פעמים שהזכות להיוועץ בעו"ד ולהימנע מהפללה עצמית (זכות השתיקה) אלה הן שתי זכויות יסוד חוקתיות. 

לא תמיד כדאי לשתוק, אך תמיד יש להיוועץ עם עורך דין פרטי שידאג לאינטרסים שלך עוד משלב החקירה. 

עבירות סמים הן כיום נפוצות ביותר, וכפי שנאמר לרוב מדובר באנשים שאינם "עבריינים" בין אם מדובר בשימוש עצמי  בסם ובין  שמדובר בעבירות סחר/ יבוא/ יצוא/ הספקה.

לעתים גם חבר שנותן לחבר אחר שלו כמות סם (גם אם מזערית) יכול להיות מואשם בסחר בסמים!

עוד דוגמה שחוזרת על עצמה הרבה פעמים אצל הלקוחות שלנו – אדם מחזיק כמות סם שהיא לצריכתו העצמית, אך מאחר והחומר היה מחולק למנות או שהוא בכמות גבוה מהחזקה הקבוע בחוק, יכול להיות מואשם  בסחר בסמים או בהחזקה שלא לשימוש עצמי.

על כן, לגרסה הראשונית שנותן אדם בחקירה במשטרה אפקט מכריע בעתידו של התיק.

כיום בישראל יש אנשים רבים שמחזיקים לשימוש עצמי קנאביס או תוצריו, לרוב מדובר באנשים נורמטיביים שמנהלים אורח חיים איכותי ושגרתי.

לצד העבירות הקלות בפקודת הסמים, קיימות עבירות רבות נוספות בתחום הסמים – כמובן סחר, ייצור, ייבוא/ יצוא סמים, החזקה ואספקה לפי דרישה ("דילרים" של סמים), הדחה של קטין או קטינה לשימוש בסם, שימוש בסמים בתקופת הצבא ועוד.

כיום, אפילו אם ברשותך כלי לשימוש – באנג או ייצור סמים, מכלי ייצור, אדניות צמחים הממוקמות בתוך סביבה שנראה כי מטרתה לגדל בהן סמים – כל אלו עשויים להעיד על חשד לביצוע עבירת סמים.

על פי החוק, לחלק מהאזרחים יש היתר רפואי לשימוש בסמים (לרוב סמים קלים – מריחואנה, אך ההיתר הוא אישי כמובן ואין לנצלו לרעה).

לא אחת הגיעו למשרדנו בעלי רישיון שנתנו לאחר (גם ללא תמורה) חלק מהקנאביס שהם מקבלים מהמדינה לטיפול במחלתם, והם הועמדו בפני אישום פלילי ואף איבוד הרישיון.

במקרים אחרים הגיעו אל משרדנו לקוחות שנתפסו כאשר ברשותם  קנאביס רפואי והם אינם מחזיקים ברישיון, עניין כזה עלול לסבך גם את מי שנתפס אצלו הסם וגם את מחזיק הרישיון שעלול לאבד אותו ואף להיות מואשם בסחר בסמים!

במקרים כאלו ניהול ההגנה, מתן ההסבר, וייעוץ טרם חקירה הוא ה"גיים צ'ינג'ר", מאחר ולרוב עבירה כזאת נעשית בתום לב.

לא אחת, חקירה פלילית מתחילה בחיפוש בביתו/ עסקו או רכבו של החשוד, אם באמצעות צו חתום מבית משפט ואם על פי חשד סביר לביצוע עבירה פלילית מסוג פשע.

ביקש שוטר לבצע חיפוש או הגיע שוטר לביתכם לביצוע צו חיפוש, כבר בשלב זה יש לכם זכויות וחובות. כדאי לדעת אותם טרם הסכמה לחיפוש. לא תמיד השוטרים מיידעים אותכם בדבר זכויותיכם, כך לדוגמה נוכחות עדים, הזכות לסירוב לחיפוש וכדו'. על כן שלב זה שהוא קודם לשלב החקירה חשוב גם הוא ועשוי לשנות את כיוון התיק עוד בשלב איסוף הראיות. על כן גם טרם ביצוע חיפוש אתם רשאים להיוועץ בעו"ד וחשוב שתעשו כן.

באחד המקרים, נתפס לקוח של משרדנו שברכבו שקית ובא מספר סיגריות המכילות  קנאביס רפואי בזמן שהוא אינו מחזיק ברישיון – הוא נחקר באזהרה במשטרה והוגש נגדו כתב אישום. לאחר בחינת התיק וסקירת הראיות הצלחנו להראות כי מדובר בשקית אותה שכח אחיו ברכב יום קודם לכן כאשר עשה שימוש ברכב. עד סגירת התיק היו חשופים האחים לכתבי אישום ואיבוד הרישיון. 

על כן, חובה להתייעץ עם עורך דין סמים המתמחה בעבירות סמים מיד לאחר שהוחשדת בביצוע עבירת סמים וטרם החקירה, שכן עורך דין מנוסה מכיר ויודע את זכויות החשוד ויכול להוביל מצב של הטלת ספק בראיות, הקטנת העונש ובמקרים רבים גם לזיכוי מלא או "אי הרשעה".

ברגע שנעצרת/ עוכבת לחקירה או שאחד מקורביכם נעצר לחקירה על החוקרים למסור לכם הודעה על זכותכם להיוועץ עם עורך דין – נצלו זכות זו היטב – התייעצו עם סנגור פרטי מומחה בתחום. למעשה כל אדם שנחקר ולא משנה על איזו עבירה, רשאי להתייעץ עם עורך דין מקצועי שיוכל לעזור לו וללוות אותו לכל אורך הדרך.

במידה ולא הציעו לכם להיוועץ עם עו"ד משלכם – זו הפרת זכויות נחקר וכדאי לכם מאוד לדבר עם עורך הדין שלכם בהקדם על כך. המשימה של עוה"ד היא לוודא שהחקירה מתנהלת בצורה נכונה, חוקית ובעיקר, שהחקירה לא פוגעת בזכויותיו של הנחקר. בנוסף לכל אלה, חשוב להיות מודעים לכך שחובה על המשטרה להודיע לאדם הנחקר למה בכלל חוקרים אותו. כלומר, מדוע הוא זומן לחקירה.

אילו עבירות פליליות המשטרה מייחסת לו ואיזה חשדות יש למשטרה כלפיו עד כה. לא מדובר על רצונם הטוב של החוקרים אלא על חובתם לדווח לכם מדוע אתם עצורים ולמה חוקרים אותכם. כל הפרטים הללו חשובים מאוד כי אם תדעו את הדברים האמורים, תדעו איך להתנהג, תוכלו להרגיש רגועים יותר ולפחות ותבינו להיכן מועדות פניכם.

רוצה לקבל ייעוץ משפטי? השאר פרטים עכשיו!

סמים קלים וסמים קשים ואיך עורך דין סמים יכול לעזור

החוק אינו מבדיל או מבחין בין סם קל (מריחואנה, גראס, קנאביס, חשיש) לסם קשה (קוקאין, אופיום, מורפיום, הרואין, אקסטזי, וכו'), כלומר – גם עבירות סמים קלים נחשבות עבירות ויש להן תוקף של עבירות. למרות ההקלות שקיימות היום לגבי סם מסוג קנאביס.

יש לזכור שגם דו"ח על החזקת סמים מתועד ונשמר ברישומי המשטרה. עצם תשלום הדו"ח הינו הודאה בעבירה!

עורך דין שי טייב
עורך דין בארי מיסקביץ'

עבירות סמים - עונש

ההבדל העיקרי בין עבירת קלה לקשה מתבטאת בעיקר בענישה הנוהגת ובאפשרויות תמרון חומרת הענישה.

העונשים משתנים בהתאם לנסיבות ביצוע העבירה ונסיבות מבצע , לרבות :

  • אופן ביצוע העבירה 
  • סוג הסם וחוזקו
  • מצבו האישי והנפשי של החשוד.
  • עברו הפלילי.
  • סיפור חייו וכדו'.

 כאשר אנחנו ניגשים לטיפול בתיק, אנחנו משכללים את כל הנתונים האישיים של הנאשם בשילוב עם ניתוח מעמיק של הראיות. לעתים גם אם נראה כי הראיות כנגד נחקר או נאשם הם חזקות, תמיד ניתן לטעון לגביהם ולהסבירם בפני בית המשפט או התביעה בתיק.

באופן כללי – עורך דין סמים טוב ובעל ניסיון יכול כמעט בוודאות להוביל לסגירת התיק או לכל הפחות להפחתה משמעותית בענישה בעבירת סמים עבור תיק ראשוני של החזקת סמים קלים.

חשוב מאוד לנאשמים שהם נטולי עבר פלילי (יותר מכאלה שהם בעלי עבר פלילי) להסתייע בעו"ד שלא רק יחשוב על העונש הסופי אלא על המשמעויות על עתידו של הנאשם, הן בקבלה לעבודה, קבלת סיווג בטחוני, גיוס לגופי בטחון וכו'.

בישראל הרשעה פלילית נחשבת עדיין לאות קין ומתייחסים לכך ברצינות רבה, מה שעלול להביא לפגיעה בעתידו של אדם.

יש לזכור שגם תיק שנסגר ולא הגיע לפתחו של בית המשפט אינו נעלם, חמור מכך – הוא נשאר כרישום בגיליון הפלילי למשך שנים רבות וזאת מבלי שנוהל הליך או שניתנה לחשוד הזדמנות לטעון את טענותיו.

על כן, גם אם התיק כנגד החשוד נסגר, חשוב באיזו עילה הוא נסגר, ולרוב תיקים אלו נסגרים בעילה של היעדר עניין ציבורי או היעדר ראיות. סגירה תחת עילות אלו משאירה עננה של קלון על הנחקר.

עו"ד פלילי יכול להגיש בקשה למחיקת הרישום או לחנינה (למחיקת הרישום). מדובר בהליך שדורש מומחיות ואסטרטגיה כדי להביא לתוצאה המיוחלת.

התייעצות עם עו"ד פלילי עוד מרגע החקירה ואף בשלב העיכוב/ מעצר הינה בעלת חשיבות קרדינלית לניהול התיק, בטח ובטח לאחר הגשת כתב אישום או בקשה למעצר עד תום הליכים.

חשוב לזכור גם אם התיק נסגר באחת העילות ה"הבעייתיות" שאינם "חוסר אשמה פלילית" זה לא סוף הסיפור ניתן בהחלט לפעול למחיקת הרישום או שינוי עילת הסגירה.

נשמח לעזור גם לכם!

כל הסיבות לפנות למשרד עו''ד ינובסקי & טייב

משרד עורכי דין ינובסקי טייב הוקם ע"י עורך שי טייב ועו"ד דניאל ינובסקי בשנת 2017.

עו"ד טייב יוצא פרקליטות המדינה (פלילי) ומשרדי עורכי דין הטובים בארץ והוא מתמחה בתחום הפלילי על כל רבדיו. באמתחתו טיפול בעשרות רבות של תיקים פלילים עם הצלחות יוצאות דופן. ההצלחות נובעות מעבודה יסודית ובלתי מתפשרת ומלחמה על כל תיק קטן כגדול עד להשגת התוצאה הרצויה. מה גם שבתור מי שהיה ב"שני הצדדים" (תובע פלילי וסנגור) הוא מכיר את המערכת על בורייה מה שמאפשר בניית אסטרטגיית הגנה מלאה ומתאימה. 

עו"ד ינובסקי, בוגר לימודי משפטים באשכול פלילי, ניהל מספר רב של תיקים פלילים הן כשכיר והן כעצמאי. 

חשוב לזכור שעו"ד הוא איש מקצוע, ועל כן חשוב שיהיה מומחה בתחומו ובעל ניסיון בתחום(!) כמו כן, חשובה ההכרות עם מערכת אכיפת החוק על כל גווניה.

כל עורכי דין במשרדנו הם אנשי מקצוע שעוסקים בתחום המשפט הפלילי מזה שנים רבות.

בנוסף, חשוב שעו"ד יהיה אנושי אדיב, סבלני ומבין, במיוחד שעוסקים בתחום הפלילי ובטח ובטח בייצוג נאשמים ללא עבר פלילי שאין להם היכרות עם העולם הפלילי, שלרוב המפגש עם החוק נפל עליהם כרעם ביום בהיר.

אתם מוזמנים ליצור קשר עם משרדנו ע"י השארת פרטים ובמקרים דחופים לפנות לטלפון המפורסם באתר. 

רוצה לקבל ייעוץ משפטי? השאר פרטים עכשיו!

השאירו פרטים ועו"ד יחזור אליכם בהקדם

Call Now Button

לשיחת ייעוץ ראשונית: