הפרת זכויות נחקר

עורך הדין רובי סטאר מומחה בשלל זכויות הנחקר והסעיפים שלהם, ויודע איך מביאים למצב שבו החוקר הופך לנחקר במידה ועבר את הגבולות אותן החוק מתיר לו. המקרים בהם מופרים זכויות נחקר בחקירה פלילית במשטרה הם רבים לאין שיעור, הדבר קורה שוב ושוב פעמים רבות והפך לתופעה של ממש במיוחד בשנים האחרונות (בהן תיעוד וצילום נכנס למרחב הציבורי יותר ויותר). לצערנו הרב ברוב המקרים הנחקר לא מודע לכך שהופרו זכויותיו, והליך החקירה ממשיך בצורה לא תקינה, לא הוגנת ולא חוקית מבלי שידרוש את זכויותיו הנחקר. לעניין זה השלכות רבות – נחקר שמופרות זכויותיו עשוי להתקל בסיכויים רבים יותר להרשעה, והעונש שנגדו עלול לגדול שכן זכויותיו המופרות מהוות בסיס לחקירה לא הוגנת.

מהן זכויותיי כנחקר?

כל נחקר העומד בפני סיטואציית חקירה פלילית חייב להכיר ולדעת את זכויותיו על בוריים עוד לפני מועד החקירה, שכן באמצעות הכרה זו ידע בזמן אמת באם יופרו זכויותיו, יוכל לדרוש אותן, והחקירה עשויה להמשך ללא הפרת הזכויות.

במידה ומדובר ב"חקירה תחת אזהרה" – רשאי הנחקר לדעת ואפילו מחובתו לדעתי לדרוש לדעת האם הוא מגיע להחקר כעד בפרשיה או שמא הגיע להחקר בתור חשוד בפרשיה. חוקר מטעם המשטרה – מחובתו לתת תשובה אמינה, כנה וחד משמעית לשאלה זו של הנחקר.

בנוסף, הנחקר רשאי, זכאי ואף רצוי כי יסרב להשיב על שאלת חוקר שעוסקת במקור ההפללה עצמה, וכמו כן למסור ראיות שעלולות להפליל אותו – זאת גם בחקירה וגם במשפט הפלילי.

כל נחקר יכול להשתמש בתבונה בזכותו לשתוק ולא למסור תגובה כלשהי לשום שאלה בזמן חקירה (כמו שרואים בסרטים: "כל דבר שתאמר או תעשה יוכל להוות כלי כנגדך בבית המשפט"), אם כי בבית המשפט עליו להשיב ולהשיב בכנות על כל שאלה שישאל. על החוקר חלה החובה לעדכן את הנחקר באפשרות שלו לא להגיב, ואם לא ביצע כך כל חומר החקירה נפסל מבסיסו.

נקודה אחרונה קריטית ביותר בזכויותיו של הנחקר פלילית – החקירה חייבת להתקיים בשפה שמובנת לחלוטין לחשוד במעשה פלילים, וכמו כן תיעוד החקירה חייב להתקיים בשפה זו. כך לדוגמא, במידה והנחקר עולה חדש ומתקשה בשפה העברית, יהיה על החוקרים לארגן חקירה בשפת האם של הנחקר, במידה והנחקר חירש, יהיה עליהם לספק חוקר מתרגם בשפת הסימנים, וכדומה.

הזכות החשובה והבסיסית ביותר שכל נחקר פלילים חייב להכיר ולדעת היא שזכותו להתייעץ ולקבל ליווי כבר מהשלב הראשון – הודעה על חקירה מתקרבת – מעורך דין פלילי, וזאת כנאמר לפני תחילת החקירה הראשונה. באמצעות ייעוץ עם עורך דין ימנעו בוודאות הפרת זכויות נוספות של הנחקר, מאחר ויהיה מוגן על ידי עורך הדין ויתייעץ איתו לגבי כל ההליך. פעמים רבות זכות בסיס זו נדרסת על ידי החוקר, והוא מסרב לבקשתו של הנחקר לאתר עורך דין לייעוץ. החוקר שמסרב לכך עובר עבירה חמורה והחקירה כולה עשויה לבטל תוקפה במקרה כזה.

שתף את המאמר

Print
Twitter
WhatsApp
Email
LinkedIn
Google+
Facebook

לקבלת שיחת ייעוץ מידיית!

עשוי לעניין אותך