שפה
תפריט

הסדר מותנה

אזרחים רבים במדינת ישראל אשר מואשמים בפלילים מופתעים לדעת כי הם קיבלו זימון להתייצב בחקירה להסדר מותנה דרך יחידת התביעות של משטרת ישראל. מרבית האנשים אינם יודעים מה זה בכלל הסדר מותנה, ומה עליהם לעשות מיד לאחר קבלת הזימון. במאמר הבא נעזור לכם לקבל את כל המידע הנחוץ, על מנת שתוכלו לדעת בדיוק לקראת מה אתם צועדים ומה התהליך כולל בתוכו.

ראשית גם במקרה הזה חשוב מאוד לפנות כבר בתחילת הדרך אל עורך דין פלילי על מנת שיספק לכם ייצוג משפטי הולם כבר מהרגע הראשון. כמו בכל הליך מול רשויות האכיפה במדינת ישראל, ייצוג בעזרתו של עורך דין פלילי מנוסה יעזור לכם לקבל את כל המידע הנחוץ ולהגיע מוכנים לקראת החקירה. חוסר הידיעה לקראת מה אתם צועדים בכל הקשור לנושא של הסדר מותנה עלול להיות בעוכריכם מכיוון שתהיו לחוצים יותר ופחות נינוחים.

מה זה הסדר מותנה?

כמו שכבר אמרנו חלק נכבד מהנאשמים שמקבלים זימון לעשות הסדר מותנה אינם יודעים במה מדובר. לכן על מנת שתוכלו לדעת בדיוק לקראת מה אתם צועדים, זה הזמן להסיר את כל הערפל – כך תוכלו לדעת בדיוק מה כולל בתוכו צמד המילים הללו.

הסדר מותנה הוא סוג של הסכם שנערך בין הנאשם ובין המדינה, כאשר התהליך עצמו מתבצע דרך יחידות ההסדר המותנה, יחידת התביעות או הפרקליטות. במסגרת ההסכם ברוב המקרים החשוד נאלץ להודות בעבירות המיוחסות לו במסגרת האישום הפלילי, שזה צעד משמעותי מאוד שחשוב לדעת ולקחת בחשבון. אך בתמורה המדינה מתחייבת שלא להעמיד את הנאשם לדין, וכמובן שלא לפתוח כנגדו תיק פלילי שעלול לסבך אותו בעתיד.

ההסדר המותנה זה נושא יחסית חדש שנכנס לתודעה המשפטית רק במהלך שנת 2013. עד לאותה תקופה היה ניתן לסגור תיקים משפטיים רק מסיבות רגילות שהיו מוכרות לכולנו כגון "חוסר עניין לציבור", "חוסר ראיות" וכן הלאה. כך שזה בהחלט משב רוח רענן שיכול לסייע ללא מעט נאשמים להחזיר את חייהם לשגרה במהירות האפשרית, וכל זמן מבלי לפתוח כנגדם תיק פלילי.

ההסדר המותנה מאפשר לאזרחים מן השורה שמצאו את עצמם לראשונה תחת אישום פלילי, לחזור בתוך זמן קצר לשגרה וכל זאת מבלי לגרום להם יותר מידיי נזק. ההליך בעצם אמור להחליף את ההליך שמתבצע בבית המשפט עצמו, כאשר במסגרת ההסכם הנאשם מודה אך לא מקבל עונש בפועל על המעשים שאותם הוא ביצע. מדובר ברוב המקרים בהישג חסר תקדים עבור הנאשם, שכן הוא מודה כי ברצונו לחזור למסלול חיים תקין – אך באותה נשימה לא נפתח כנגדו תיק פלילי שעלול לסבך את העתיד שלו בצורה קיצונית.

מהם התנאים הבסיסיים לעריכת הסדר מותנה?

כמובן שלא כל נאשם יכול לדרוש או לבדוק את האופציה של הסדר מותנה, וחייבים להתקיים מספר קריטריונים בסיסיים על מנת שיהיה אפשר לדון על האופציה הזאת מלכתחילה.

ראשית החשוד צריך להוכיח באמצעות עורך דינו כי אין לו עבר פלילי או אישום פלילי כל שהוא בחמשת השנים האחרונות. כלומר המשטרה רוצה להוכיח כי מדובר במעידה חד פעמית של הנאשם, ולא במקרה שבו הנאשם מבצע עבירות לעיתים שכיחות דבר שמחייב ענישה.

בנוסף בית המשפט חייב לטעון כי על פי בסיס הראיות הקיימות, הנאשם אכן ביצע את העבירה – אחרת הנאשם ידרוש לסגור את התיק מבלי להודות באישומים שהם בין כה וכה לא פשוטים ויכולים לגרום ללא מעט חוסר נוחות. בנוסף לכך בית המשפט חייב להיות סבור כי האישום אינו מחייב ישיבה בבית הכלא, כך יהיה ניתן להגיע להסדר שיכלול בתוכו את הודאת הנאשם ואת שחררו ממעצר על מנת שיוכל לחזור לשגרת חיים רגילה.

לכן חשוב מאוד לפנות לעורך דין פלילי על מנת שיסייע לכם להגיע למצב שבו אתם משיגים את כל תנאי הסף הללו, ותוכלו לדרוש הסדר מותנה שמסגרתו תוכלו לחזור לחייכם הרגילים בתוך זמן קצר. כמובן שרק עורך דין פלילי עם רזומה עשיר ידע בדיוק כיצד לדרוש את מה שמגיע לכם, וכמובן גם ידאג כי תקבלו בדיוק את מה שאתם צריכים לקבל ואפילו אף מעבר לציפיות שלכם.

החשיבות של עורך דין פלילי בעריכת הסדר מותנה

במחשבה ראשונה נדמה כי ניתן לבצע הסדר מותנה באופן עצמאי מכיוון שמדובר בתהליך שכולו מתבצע על ידי רשויות האכיפה, אך זוהי מחשבה לא נכונה בכלל. לפני שאתם מגיעים ליחידת ההסדר המותנה חשוב מאוד שתעברו ביחד עם עורך הדין הפלילי על כל חומרי החקירה.

כך תוכלו להגיע מוכנים ועם כל המידע הרלוונטי בהתמודדויות שלכם מול רשויות האכיפה. ככל שתגיעו מוכנים יותר כך תוכלו להיות בטוחים יותר במה שאתם טוענים וכמובן תקבלו את התנאים הטובים ביותר עבורכם. אם תגיעו ליחידת ההסדר המותנה באופן עצמאי יהיה לכם קשה מאוד להתמודד מול הניסיון הרב של אנשי המקצוע הנמצאים שם.

עורך דין פלילי ידע בדיוק איזה סוג של הסדר מותנה מגיע לכם, כך שאתם יכולים להיות עם ראש שקט ולדעת כי אתם שמים את המפתחות בידיים המקצועיות ביותר. כמו שכבר נאמר, מרבית הנאשמים אינם מכירים את התחום של הסדרים מותנים ולכן הם יכולים להסכים להסכמים פחות טובים. עורך דין פלילי ידע לדרוש את ההסכם המותנה הטוב ביותר עבורכם, כך שהפגיעה העתידית בכם תהיה מינימאלית וכמובן תוכלו לחזור לשגרת החיים שלכם בתוך זמן קצר. זה אולי הנושא החשוב ביותר שכל עורך דין פלילי יעשה את מירב המאמצים על מנת להשיג אותו ללא עיכובים מיותרים.

אילו תנאים ניתן לכלול בתוך הסדר מותנה?

ישנם לא מעט תנאים שיכולים להיות כלולים בתוך הסדר מותנה, ולכן חשוב מאוד שתדעו ותקראו את ההסכם שעליו אתם חותמים. אי ידיעת ההסכם אינה תפתור אתכם בעמידה בכל התנאים הכתובים בו, אחרת תאלצו למצוא את עצמכם בדיונים משפטיים נוספים.

התנאים השכיחים ביותר שניתן להכניס לתוך הסדרים מותנים זה תשלום פיצויים לנפגע, חתימה על מסמל התחייבות שלא תחזרו לעיסוקים פליליים, תשלום קנס לקופת המדינה ועוד מגוון רחב של תנאים. כל תנאי כזה יכול להוביל אתכם למצב שתתקשו לעמוד בהסכם, לכן אל תיקחו הימורים כאשר זה מגיע לנושא של הסדר מותנה.

בעקבות התנאים הללו חשוב מאוד שתפנו אל עורך דין פלילי מנוסה אשר מכיר את הדין הפלילי בצורה טובה ועמוקה. עורך דין כזה ידע לנהל עבורכם את המשא ומתן מול רשויות האכיפה, כך שבסופו של יום תוכלו לקבל את ההסכם המותנה הטוב ביותר עבורכם. בדיוק כמו שמנהלים את המשא ומתן בתוך בית המשפט, גם כאשר זה מגיע אל רשויות האכיפה חשוב מאוד לדעת להתנהל מולם.

האם ניתן לסרב לעריכת הסדר מותנה?

חשוד יכול לסרב לערוך הסכם מותנה, אך בסיטואציה שכזו הסיכוי לקבלת כתב אישום דרך בית המשפט יהיה גדול יותר. בתי המשפט במדינת ישראל לא רואים בעין יפה נאשמים אשר סירבו לערוך הסכם מותנה מול רשויות האכיפה שכן מדובר בקרש הצלה שיכול להוביל אתכם אל קרקע יציבה יותר.

זוהי הסיבה שאנו ממליצים למרבית הלקוחות שלנו להסכים להסדרים מותנים גם אם לא עונים בצורה חלקה על הציפייה הראשונית. בסופו של דבר המטרה המשמעותית ביותר של כל אחד ואחת מאיתנו זה לחזור לשגרה, ובאמצעות ההסכם המותנה תוכלו לעשות זאת בצורה המהירה ביותר.

גם אי ציות להסכם המותנה עלול להוביל למצב שבו תקבלו כתב אישום בגין העבירה שאותה ביצעתם. לכן חשוב מאוד להכיר את כל התנאים עליהם אתם חותמים, וכמובן לבדוק האם אתם יכולים לעמוד בהם? כי זה מה שיכול לעשות את כל ההבדל בין הצלחה ובין כישלון על כל המשתמע מכך.

עורך דין בארי מיסקביץ' ועורך דין שי טייב
לקבלת ייעוץ מעורך דין
עשוי לעניין אותך
קטינים במשפט הפלילי

חוק העונשים במדינת ישראל קובע כי קטינים במשפט הפלילי אשר מלאו להםו 12 שנים לא יכולו לשאת באחריות פלילית. זאת אומרת שכל ילד מתחת לגיל

שחרור בערבות

הקדמה מה זה שחרור בערבות? אילו סוגים של שחרור בערבות קיימים? באילו נסיבות יכול להשתחרר נאשם בערבות? כיצד נקבע גובה הערבות הנדרשת לתשלום? צור קשר

בעילה אסורה בהסכמה

ספר החוקים מכיל בתוכו מגוון רחב של חוקים אשר קשורים ליחסי מין בין אדם בגיר ובין גבר או אישה קטינים. ברוב המקרים עבירות מין חמורות

הונאה בכרטיסי אשראי

הקדמה הונאה בכרטיסי אשראי – פנייה לעורך דין פלילי​ מהם סוגי העבירות הקשורות לתחום של הונאה בכרטיסי אשראי?​ כיצד ניתן לבצע הונאה בכרטיסי אשראי? מה

נהיגה במהירות מופרזת

הקדמה אמצעי אכיפת עבירות המהירות בישראל העונש על נהיגה במהירות מופרזת מה קורה כשעוצרים אותי על נהיגה מעבר למהירות המותרת? כיצד מתמודד העו"ד עם אישום

גידול קנאביס בגינה

הקדמה האם גידול קנאביס בגינה הוא עבירה פלילית? האם שתיל קנאביס אחד – משמעותו ישיבה בכלא? מה ההבדל בעונש בין גידול עצמי ובין גידול מסחרי?

הסדר חוב

הקדמה הוכחת פירעון: "הנשק" של החייבים למי מתאים פתרון של הסדרי חוב? הסדרי חובות בחברות ותאגידים "האם יכולים לעשות לי תספורת?" קיבלתם הודעה על עיקול

השאירו פרטים ועו"ד יחזור אליכם בהקדם

Call Now Button

לשיחת ייעוץ ראשונית: