תפריט

אלימות נשים

תופעות של אלימות במשפחה הינן שכיחות מאז ומעולם, כאשר ישנם דיווחים על אלימות כלפי נשים בתוך המשפחה עוד מתחילת הציוויליזציה.

המודעות לנושא של אלימות בתוך המשפחה ובעיקר בקרב הנשים הפך להיות מהותי יותר בשנות ה-60 של המאה ה-20.

אלימות נשים מוגדרת על פי החוק בתור אלימות נפשית, פיזית או מינית של אדם מסוים כלפי נשים, כאשר בחלק נכבד מהמקרים מדובר באלימות המתחרשת בסביבה הבטוחה ביותר – הקן המשפחתי שלנו, שבו אנו לרוב צריכים להרגיש כה בטוחים.

מהי אלימות נגד נשים וכיצד היא יכולה לבוא לידיי ביטוי

אלימות כלפי נשים היא כל פעולה אלימה שמוגדרת בחוק אשר מופנית כלפי נשים בכל גיל. כמובן שהגיל של הנתקפת יכול להיות משמעותי מאוד בגזר הדין הסופי, אך החוק עצמו אינו עושה הפרדה בין נשים מבוגרות ובין נשים צעירות.

אלימות יכולה לבוא לידיי ביטוי הן מבחינת אלימות מילולית הכוללת בתוכה קללות, השפלות, שמות גנאי וכו', אלימות מינית אשר כוללת כל פגיעה מינית באישה בניגוד לרצונה או אלימות פיזית שלרוב באה לידיי ביטוי במכות או בכל פעולה שעשויה לגרום כאב מסוים לאישה הנתקפת.

כמובן שבכל שלב חשוב מאוד להתייעץ עם עורך דין פלילי על מנת שיסביר לכם בדיוק לקראת מה אתם צועדים.

אלימות יכולה להתפרש במגוון רחב של דרכים וסיבות, ואם יהיה ניתן להוכיח כי ישנה סיבה מסוימת להפעלת האלימות כלפי אותה אישה – העונש יכול להיות הרבה פחות משמעותי.

כמובן שלא קיימות הרבה סיבות להפעלת אלימות מכל סוג, ובית המשפט יתקשה מאוד להסכים לסיטואציה שבה הנאשם הפעיל אלימות על מנת להצדיק פעולה כזאת או אחרת. אך בסופו של יום אם ישנה סיבה מסוימת או מתוך רצון להגנה עצמית, העונש הסופי יכול להיות הרבה פחות משמעותי מאשר העונש ההתחלתי שהיה מסתמן בתחילת התהליך. זוהי הסיבה שאסור לוותר על ייצוג משפטי בכל הקשור לעבירות של אלימות נשים.

דניאל ינובסקי
עורך דין בארי מיסקביץ' ועורך דין שי טייב
רוצה לקבל ייעוץ משפטי? השאר פרטים עכשיו!

אלימות נגד נשים - מערכת המשפט בישראל

במקרה של אלימות נשים ישנה חשיבות מכרעת האם הנאשם הוא גבר או אישה, שכן להפעלת כוח של גבר ישנה חשיבות משמעותית יותר מאשר להפעלת כוח של אישה.

מערכת המשפט ומערכות האכיפה במדינת ישראל עושות את מירב המאמצים על מנת למגר את התופעה, ולכן הן אוכפות אותה ביתר שאת.

פי כמה כאשר מדובר באלימות כלפי נשים במשפחה, מכיוון שמדובר ביחסים שונים אשר במסגרתן הנשים מרגישות כפופות לבן הזוג או לבן הגדול שמפעיל את הכוח ומנסה לסדר את הבעיות באמצעות אלימות.

החוק במדינת ישראל מסדיר בצורה ברורה מהי אלימות במשפחה וכמובן גם מהי אלימות כלפי נשים. ישנו רף ענישה מאוד ספציפי אשר באמצעותו תוכלו לדעת מה צופן העתיד שלכם, ומהו העונש שיכול להיות מיושם עליכם בסיטואציה הזאת.

עורך דין פלילי יכול לעשות את כל ההבדל מבחינת חומרת הענישה, מכיוון שהוא מכיר את כל עבירות האלימות וידע בדיוק מה צריך לעשות על מנת להקטין את הענישה עליהן.

אומנם בית המשפט עושה את מירב המאמצים על מנת לטפל בעבירות אלימות ביד קשה, אך כאשר מובאות הוכחות חותכות אשר טוענות לפגיעה גם מהאישה הנפגעת כלפי הגבר התוקף או מהאישה הנפגעת כלפי האישה התוקפת – גזר הדין יכול להיות שונה מאשר גזר הדין ההתחלתי.

זוהי הסיבה שכל אחד אשר מואשם בעבירה של אלימות נשים, חייב לפנות לעורך דין פלילי על מנת שיספק לו מעטפת הגנה ואת כל הניסיון הנדרש על מנת לצאת מהסיטואציה עם פגיעה מינימאלית.

מהו העונש בחוק על אלימות נשים?

כאשר מדובר באלימות צריך לעשות את ההבחנה בין סוגי האלימות השונים.

לכל סוג של אלימות יש את רף הענישה המלווה אותו, ולכן אי אפשר לערבב בין כל סוגי האלימות ולקבוע רף ענישה אחיד. כמובן שהמקרה הקל ביותר זה המקרה שבו הנתקפת הותקפה באלימות מילולית, אומנם גם היא אלימות לכל דבר ועניין – אך היא פחות משמעותית אל מול שאר האופציות הקיימות בחוק.

האופציה הבאה היא אלימות פיזית, שגם היא חמורה מאוד אך גם כאן צריך לבחון מהי הסיבה שהופעלה אלימות פיזית וכמובן מהן הנזקים שנגרמו למותקפת. כאשר בוחנים את כל האופציות ניתן להגיע לתמונה רחבה אשר כוללת בתוכה את רף הענישה האפקטיבי.

כאן הסיכוי לשבת בכלא בסופו של יום הופך להיות מהותי יותר בהשוואה לאלימות מילולית אשר ברוב המקרים מסתיימת בקנס או בהתנצלות מצידו של התוקף.

סוג האלימות החמור ביותר זוהי כמובן אלימות מינית אשר יכולה לגרום לנתקפות רבות לפגיעה משמעותית באיכות החיים. ברוב המקרים לאלימות מינית מתלווה גם אלימות פיזית, כך שללא ספק השופטים במדינת ישראל ובעולם כולו אינם מקלים ראש בכל הקשור לאלימות מהסוג הזה.

כאן הסיכוי לשבת בכלא הוא כבר כמעט עובדה מוגמרת, ועבודתו של עורך דין פלילי תהיה על מנת להמתיק את העונש עד כמה שניתן בזכות איסוף ראיות אפקטיבי.

עורך דין שי טייב
עורך דין בארי מיסקביץ'

תלונות שווא על אלימות נשים

ישנם מקרים שבהן מגיעות לידיי רשויות האכיפה תלונות נשים על אלימות כלפי נשים. ישנן לא מעט נשים אשר מנצלות את היחס המועדף כלפיהן ומנסות לתפור תיק לגבר או לאישה אחרת על אלימות. התופעה נפוצה בעיקר כאשר מדובר על בני זוג או על אנשים אשר עובדים אחד עם השני, כך שישנם סיבות מקדימות לרצון להפיל תיק פלילי על הנאשם.

במקרים כאלה הנאשם נמצא בסערת רגשות מכיוון שהוא איננו מבין מהי הסיבה לכך שנופל עליו תיק בגודל הזה ללא כל סיבה. וישנם מקרים שבהם נאשמים נאלצים להודות על דברים שלא קרו רק בגלל הפחד שלהם שמא הם יסתבכו עוד יותר מבחינת ההליך הפלילי.

כמובן שבמקרה כזה חשוב מאוד להביא את כל ההוכחות אשר מראות בצורה ברורה כי לא הייתה אלימות כלפי המותקפת כביכול, וכי מדובר בעלילת שווא ולא מעבר לכך. אדם אשר זומן לחקירה בשל אלימות נשים חייב לפנות לעורך דין פלילי על מנת שיספק לו חוות דעת מקצועית ויסביר לו בדיוק מהן השלבים שעומדים לפניו בכדי לנקות את שמו. שמו של אדם זה הדבר החשוב ביותר, ולכן פגיעה בשם הטוב יכולה להיות הרסנית ולהביא ללא מעט בעיות בעתיד.

זוהי הסיבה שאסור לכם לוותר ועליכם להילחם עם כל המשאבים העומדים לרשותכם על מנת לנקות את שמכם.

ישנם מקרים שבהם אף ניתן לנקות את שמכם ולתבוע את המותקפת כביכול על תלונת שווא.

במקרה כזה צריך כמובן להוכיח ראשית כי מדובר בתלונת שווא וכי הטענות לא היו מעולם, ומיד לאחר מכן לתבוע את הנאשמת על פגיעה בשם הטוב. הסיבה לכך היא שאם האדם אכן היה מואשם בתקיפה הוא היה עלול לשבת בכלא או לכל הפחות היה נפתח כנגדו תיק פלילי, דבר שהיה פוגע מאוד באיכות החיים שלו.

מהסיבה הזאת תלונת שווא הפכה להיות עבירה בספר החוקים אשר מחייבת מהשופט לפסוק על עונש מאסר על מנת להרתיע נאשמים אחרים ממתן תלונות שווא על מנת להשיג מטרה סמויה.

רוצה לקבל ייעוץ משפטי? השאר פרטים עכשיו!
עורך דין בארי מיסקביץ' ועורך דין שי טייב
לקבלת ייעוץ מעורך דין
עשוי לעניין אותך
מעשה סדום

עבירת מעשה סדום המוגדרת בתור סעיף 347, לחוק נחשבת בספר החוקים בתור אחת מהעבירות החמורות ביותר. מעשה סדום משמעותה עבירת מין אשר גורם לאי נוחות

הדחת קטין לשימוש בסמים

הדחת קטין לסמים היא סוגיה מורכבת שעיקרה עבירה פלילית מהחמורות ביותר, חומרתה של עבירה פלילית זו באה לידי ביטוי בכך שעונשה עלול להגיע לכדי עשרים

האם יש כזה דבר אלימות ללא הרשעה?

אלימות, למרות שכולנו היינו רוצים שלא תהיה קיימת בחברה שבה אנו חיים, היא חלק מחיינו. לכן עולה השאלה מה עושים במצבים כאלה והאם יש לנו

עבירות פגע וברח

הקדמה הגדרה וענישה בחוק אי ידיעה על גרימת התאונה וסיוע להפקרה מישהו דפק לי את הרכב בחנייה. האם זה פגע וברח? כתב האישום בתיקי הפקרה

ייצוג בעבירות רצח

אנשים שואלים אותי על בסיס קבוע איך אני מעז. איך אני לא מתבייש. איך אני לא נבוך – לייצג רוצחים. מה שהם לא יודעים זה

פסקי דין פלילי

פסקי דין פלילי יכולים להיות ברוב המקרים לא פשוטים בכלל, אנשים נורמטיביים מוצאים את עצמם מסתבכים בפלילים ללא כל התראה מוקדמת. בחלק נכבד מהמקרים הנאשמים

הסדר חוב

הקדמה הוכחת פירעון: "הנשק" של החייבים למי מתאים פתרון של הסדרי חוב? הסדרי חובות בחברות ותאגידים "האם יכולים לעשות לי תספורת?" קיבלתם הודעה על עיקול

השאירו פרטים ועו"ד יחזור אליכם בהקדם

Call Now Button

לשיחת ייעוץ ראשונית: