שפה

אלימות בתוך המשפחה

אלימות בתוך המשפחה היא מכלול של עבירות קשות, חמורות ומורכבות ביותר, הנחשב לתחום משפטי עצום ונרחב העומד בפני עצמו ומערב בתוכו גורמי אכיפה ומוסדות ציבוריים רבים – החל מהמשטרה והרווחה ועד בית דין שלום, משפחה, אזרחי ואף הרבני. עבירות אלה הינן רגישות ומורכבות במיוחד, מפני שהן מערבות גם יחסי תלות ואמוציות, מאבקים, סכסוכים, חששות, ספקות, יצרי נקמנות ועוד.

עבירות אלימות בתוך המשפחה נחשבות לקשות ביותר, שכן הפגיעה מתרחשת מאת אדם קרוב שעמו יש קשר חיים הדוק ועמוק.תופעת האלימות בתוך המשפחה – פיזית, מילולית ונפשית כאחד קיימת מאז ומעולם, כאשר ההכרה הציבורית אליה החלה לצמוח רק בשנות השבעים והשמונים. ככל שחולף הזמן המודעות לנושא גוברת וגם אמצעי האכיפה הולכים ומשתכללים, כשבבסיסם הבטחת שלומם של הקורבנות, המתלוננים והנפגעים. הגורם האלים יכול להיות הורה, סבא, סבתא, בן או בת זוג נשואים או ידועים בציבור, הורים חורגים, אנשים המתגוררים עם בני זוגם וילדיהם, אחים, אחיינים, גיסים, דודים או אחראים שבידם מופקדים קטינים או חסרי ישע.

העונש על אלימות בתוך המשפחה

בעוד שהחוק מגדיר טווח ענישה מסוים למקרי אלימות "כלליים", על כל עבירת תקיפה דומה המבוצעת בתוך המשפחה העונש יוכפל:

תקיפה סתם בעלת עונש מרבי של שנתיים מאסר, תחייב את מבצעי אותה העבירה בתוך המשפחה בארבע שנות מאסר.

תקיפה הגורמת חבלה של ממש בעלת עונש מרבי של 3 שנות מאסר, תחייב את מבצעי אותה העבירה בתוך המשפחה ב-6 שנות מאסר, כאשר אם עבירה זו בוצעה על ידי אחראי של קטין או חסר ישע, היא תחייב ב-7 שנות מאסר.

עבירה שגורמת לפציעה בעלת עונש מרבי של 3 שנות מאסר, תחייב את מבצעי אותה העבירה בתוך המשפחה ב-6 שנות מאסר.

עבירת אלימות חמורה בעלת עונש מרבי של 7 שנות מאסר, תחייב את מבצעי אותה העבירה בתוך המשפחה ב-10-20 שנות מאסר ולא פחות מ-4 שנים.

עבירות אלה מתרחשות בסתר בחדרי חדרים ברובם המוחץ של המקרים, מה שגורר קושי בגיבוש הראיות בשל חוסר יכולת ההוכחה, עדויות סותרות, חילוקי דעות ומתן גרסאות שונות, שיתבררו רק בשלב מתקדם מאוד לאורך התהליך המשפחתי המכונה "שלב ההוכחות" ולא בשלבי המעצר והחקירה המוקדמים. מצב שבו הקרבן (בת הזוג למשל) מבקש לשנות את גרסתו לאחר שנמסרה וטוען כי הפריז בדבריו נגד התוקף, יראה זאת בית המשפט כ"סינדרום האישה המוכה" – דבר שיגרום לו להבין כי קיימת מצוקה יומית בשל תלות עצומה בתוקף ופעולה זו עלולה להחמיר עוד יותר עם החשוד.

דניאל ינובסקי
עורך דין בארי מיסקביץ' ועורך דין שי טייב

המעצר המשטרתי והוכחת החפות

עבירות אלימות בתוך המשפחה מאופיינות במעצר ממושך של הפוגע, כאשר מטרת התביעה או הפרקליטות היא להמשיך ולהחזיק אותו במעצר עד תום ההליכים מפאת רמת המסוכנות שלו לנפגעים ובכלל וכעת מוטל עליו להוכיח את ההיפך במטרה להפסיק את המעצר. בית המשפט נוטה שלא לקחת סיכון ויעדיף לשחרר רק לאחר שהתערבו גורמים סוציאליים ושירות המבחן למבוגרים שיבחנו את רמת המסוכנות ושחרורו יהיה בתנאים מגבילים, באופן שלא יגרום סכנה למתלוננים.

לאור מכלול נסיבות אלה, הענישה הצפויה ויכולת הוכחת החפות, ישנו הכרח משמעותי ביותר לשכור את כישוריו ומומחיותו של עו"ד פלילי מקצועי בעל ידע וניסיון רבים בעבירות מסוג זה.

רוצה לקבל ייעוץ משפטי? השאר פרטים עכשיו!

עבירת אלימות שאיננה פיזית

תחום האלימות במשפחה חולש לא רק על שימוש בכוח פיזי או באמצעי כאב פיזיים והוא יכול להתבטא בשלל צורות באופן חד פעמי או מתמשך, מאיומים ועד עבירות מין, מעשים מגונים, הטרדות מיניות ואונס שעליהם העונשים קשים במיוחד, אלימות מילולית, השפלות וקללות. תחום אלימות "אפור" למדי הינו צעקות, כאשר מובן כי לא כל צעקה נחשבת עבירה. במקרה זה מדובר בסוג של אלימות מילולית מתמשכת הפוגעת נפשית בן משפחה אחר (או כולם) שהוכחה כי היא בעלת מרכיבי אלימות.

המקלטים לנשים מוכות ושירותי הרווחה מכירים היטב גם את סוגיית האלימות הכלכלית, שבה שוטחים הפוגעים אמירות או התנהגות הכוללים ניצול של תלות הקורבן בהם: שלילת מזון או מניעת כספים, הגבלת פעולותיהם, קשריהם החברתיים, ביצוע קניות וצעדים רבים המובילים לכך שהנפגעים אינם מסוגלים לנהל חיים תקינים.

עורך דין שי טייב
עורך דין בארי מיסקביץ'

הוטל עליכם צו הגנה או שאתם צפויים למאסר? יש מה לעשות

כאשר מוגשת תלונה, המשטרה מוציאה צו הגנה מידי המונע מהפוגע להתקרב לבית שבו שוהים הנפגעים והוא מכיל הגבלות שונות על תנועתו החופשית ופעולותיו. בשלב הראשון צו זה ניתן לתקופה של 3 חודשים, כאשר לאחר מכן יינתן הצו בכל פעם לתקופה של 14 ימים, ככל שיש צורך להמשיך אותו. צו ההגנה למעשה פוגע בחירותו של אדם ועוד לפני שהתבררו האישומים. להבדיל מצו הרחקה, הוא ניתן במקרים שבהם התרחשה פגיעה ממושכת כמו עבירות מין, כליאה או אלימות שוטפת ובכל מצב שבו התנהגותו עלולה לסכן פיזית את שלומם של בני המשפחה. לכן מתן צו זה דורש דיון משפטי שבו ייבחן הצורך בהארכתו – לעתים גם לתקופה של שנה שלמה. על מקבל הצו נאסר לשאת נשק (למעט בקבלת אישור מיוחד), לבצע שימוש בנכסים, להתקרב לנפגע או בית מגוריו. עצם קיומו של הצו משפיע גם על החיים האזרחיים כמו למשל בהסדרי גירושין.

בתי המשפט וגורמי אכיפת החוק יודעים היטב כי למרות ביצוע האלימות, בני משפחתו של התוקף תלויים בו במישורים רבים לרבות פרנסתם. לכן לפני כל כניסה למאסר בפועל ייבחנו היטב השלכות הענישה וחומרת הנזק שיגרם לתא המשפחתי שלו. ייבחנו גם אורח חייו עד כה ועברו הפלילי, נסיבות העבירה והאפשרות לביצוע תסקיר שירותי מבחן המספק מסגרת שיקומית במצב שבו הנאשם לוקח אחריות על מעשיו, מביע חרטה ומעוניין לשנות את דרכי התנהגותו. המהלך בדרך כלל יעיל ביותר וכולל תוצאות משפט טובות מאוד – הרבה יותר מאשר השארת הענישה לשיקולו האישי של בית המשפט. התסקיר מתבצע על ידי מפגשים עם קצין מבחן (עובד סוציאלי) שיערוך תחקיר מעמיק בחיי הנאשם כדי לקבל תמונת מצב של אופיו ונטיותיו האלימות, יכולתו לשאת באחריות ולהביע חרטה. אם יקצור רושם חיובי – יוכל הפוגע להימנע ממאסר בפועל ולהחליף אותו בתקופת מבחן הכוללת ביצוע עבודות שירות וטיפולים פסיכולוגיים ואף מניעת הרישום הפלילי נגדו. בית המשפט מקבל את המלצת התסקיר בדרך כלל וניתן להיעזר בה גם כדי להגיע להסדר טיעון מול התביעה.

תלונות שווא

נושא נפוץ ונפיץ ביותר הוא זה שבו מאחורי התלונה מסתתר יצר נקמה או מהלך שמונע מאינטרס אישי כמו השגת חזקה על הילדים, פגיעה בבני הזוג, עמדה טובה יותר בעיני החוק ועוד. לתלונות אלה השלכות רבות מאוד על הנאשמים שביצעו לכאורה פגיעה ולעתים רק באמצעות התסקיר של שירותי המבחן תתברר האמת. אם כבר הוגש כתב אישום, התביעה לא תחזור בה מהגשתו, אך המתלונן ששיקר חשוף כעת לעבירה פלילית של מסירת עדות כוזבת או מתן עדויות סותרות וצפוי לעונש של 3 שנות מאסר, תשלומי פיצויים והוצאות משפט.

קיים נגדך חשד לביצוע אלימות במשפחה? זכותך להיוועץ בעורך דין!

ההתמודדות מול המשטרה ומערכת המשפט דורשות היערכות נבונה, היכרות רבה עם המערכות השונות שלוקחות חלק בתיק וידע לגבי זכויות אזרחיות. משרדנו פועל במסירות ומקצועיות רבה על מנת להגן על זכויותיך ולהביא לרווחתך הסופית, כאשר אנו מנהלים כל תיק באופן עיקש וללא מורא על מנת למנוע מנזקים כבדים להתרחש לחייך. למרות שמדובר בעבירה מורכבת, ישנו טווח פעולה רחב שנוכל לפעול בתוכו ולגרום לכך שלא יוטל עליך עונש כבד ואף למנוע הרשעה או רישום פלילי.

רוצה לקבל ייעוץ משפטי? השאר פרטים עכשיו!
עורכי הדין ינובסקי וטייב
לקבלת ייעוץ מעורך דין

השאירו פרטים ועו"ד יחזור אליכם בהקדם

Call Now Button

לשיחת ייעוץ ראשונית: